GP Abu Zabi statystycznie

10. wygrana Sebastiana Vettela, 15. pole position Niemca, mamy najmłodszego mistrza świata, liczby Kubicy po tym sezonie, czyli statystyczne ciekawostki Grand Prix Abu Zabi, które odbyło się na torze Yas Marina.

Andrzej Prochota

Dzięki zwycięstwu Sebastian Vettel awansował na 31. miejsce w klasyfikacji uwzględniającej zwycięstwa w Grand Prix. Tyle samo triumfów mają m.in. James Hunt oraz Gerhard Berger. 15. wygrana w kwalifikacjach dała Niemcowi awans na 19. miejsce w odpowiedniej klasyfikacji. Kierowca Red Bull został także najmłodszym mistrzem świata w historii – 23 lata, 4 miesiące i 11 dni.

Zwycięstwo Vettela było równocześnie 19. wizytą na podium tego kierowcy, dla Lewisa Hamiltona było to 36., a dla Jensona Buttona - 31. podium w karierze.

Dla Roberta Kubicy był to 76. wyścig Formuły 1 w karierze oraz 5. sezon startów w królowej sportów motorowych.

Red Bull wygrało swoje 15. Grand Prix. Zespół ma też 39 wizyt na podium, McLaren w pierwszej trójce finiszował 452 razy. Dla austriackiego zespołu, który powstał sześć lat temu jest to pierwsze mistrzostwo konstruktorów w Formule 1.

Najszybszy czas okrążenia w wyścigu uzyskał Lewis Hamilton i było to 8. takie osiągnięcie Anglika w karierze.