Kto przejdzie do historii? Holandia czy Hiszpania?

Jak do tej pory żadna z europejskich reprezentacji nie triumfowała na Mistrzostwach Świata poza Starym Kontynentem. Już teraz wiadomo, że historia ulegnie zmianie, pytanie brzmi tylko: Kto sięgnie po złoto?

W tym artykule dowiesz się o:

Mundial rozgrywany w Republice Południowej Afryki rządzi się swoimi prawami. Mało kto po tym, jak z turniejem pożegnali się aktualni Mistrzowie i Wicemistrzowie Świata (Włosi i Francuzi) przypuszczał, że dojdzie do wewnątrz europejskiego finału. Teraz Holandii i Hiszpanii nie tylko przyjdzie powalczyć o swój pierwszy triumf w MŚ, ale i o pierwszy sukces Europy poza jej granicami.

W przeszłości turniej finałowy oprócz w państwach ze Starego Kontynentu organizowano w: Ameryce Południowej i Północnej oraz Azji. Teraz pierwszy raz zaufano Afrykańczykom.

Trochę historii:

W 1930 roku, kiedy to turniej był rozgrywany w Urugwaju, w finale zabrakło ekip z Europy. Podobnie było dwadzieścia lat później w Brazylii, tyle tylko, że po brązowy medal udało się sięgnąć Szwecji. Dopiero w 1962, kiedy to turniej odbył się w Chile do finału dotarła ówczesna Czechosłowacja, lecz uległa 1:3 Canarinhos.

W 1970 (Meksyk) reprezentanci Starego Kontynentu zdobyli kolejne dwa medale. W finale Włosi ulegli 1:4 Kanarkom, a po brąz sięgnęła drużyna RFN. Osiem lat później w Argentynie cel mogła osiągnąć Holandia, która dopiero po dogrywce przegrała 1:3 z gospodarzem turnieju. W 1986 MŚ ponownie były rozgrywane w Meksyku. Tym razem w finale grali Niemcy, ale ulegli Albicelestes 2:3, po brąz sięgnęli Francuzi.

W 1994 roku, kiedy to turniej odbywał się w Stanach Zjednoczonych o pechu mogła mówić Italia. Włosi w finale co prawda przegrali z Brazylią, ale dopiero po serii rzutów karnych. Na podium znalazła się także Szwecja. W 2002 roku Mundial był rozgrywany na boiskach Korei Południowej oraz Japonii. W finale Canarinhos ograli 2:0 Niemców, a trzecie miejsce udało się zająć Turcji.

Całe podium dla Europy?

Jak na razie zespoły z Europy na Mundialach, które były rozgrywane poza Starym Kontynentem zdobyły sześć srebrnych i pięć brązowych medali. Niewykluczone, że teraz dojdą do tego aż trzy krążki. O ile już teraz wiadomo, że złoto i srebro na pewno przypadnie komuś z naszego kontynentu, o tyle już o brąz Niemcy powalczą z Urugwajem.

Cały świat najbardziej interesuje to, kto będzie górą w wielkim finale, który zostanie rozegrany w Johannesburgu. Faworytem jest Hiszpania, ale należy mieć na uwadze, że jak do tej pory jej największym sukcesem na tego typu imprezie było czwarte miejsce z 1950 roku. Holandia w 1974 i 1978 była wicemistrzem, a w 1998 znalazła się tuż za podium.

Aktualni Mistrzowie Europy wierzą, że turniej w RPA będzie należał do nich. Przed rokiem podczas Pucharu Konfederacji udało im się sięgnąć po brązowy medal, a teraz mają ochotę na zdecydowanie więcej. Pomarańczowi wierzą jednak, że ich trzecia próba sięgnięcia po złoto będzie już skuteczna. Kto przejdzie do historii, zweryfikuje boisko.

Europa lepsza od Ameryki Południowej!

Bez względu na wynik finałowego starcia już stało się jasne, że Europa wyprzedzi Amerykę Południową w liczbie triumfów na MŚ. Drużyny ze strefy COMNEBOL mają ich dziewięć, a po turnieju w Afryce ekipy ze Starego Kontynentu będą miały o jeden tytuł więcej.

Reprezentacje z pozostałych kontynentów nigdy nie stanęły na najwyższym stopniu podium.

Podsumowanie:

Jak na razie pięciokrotnie po złoto sięgała Brazylia, cztery razy Włochy, trzy Niemcy, po dwa Argentyna i Urugwaj oraz po razie Anglia i Francja. Kto dołączy do tego elitarnego grona? Hiszpania czy Holandia? Odpowiedź na to pytanie poznamy już 11 lipca.

Komentarze (0)