Kw. MŚ 2010: Sensacyjna porażka Francji i Rumunii

Mecze eliminacji do Mistrzostw Świata 2010 zakończyły się kilkoma bardzo zaskakującymi wynikami. Zawiodła przede wszystkim Francja, która przegrała na wyjeździe z Austrią 1:3. Rumunia z kolei uległa u siebie Litwie aż 0:3. Ponadto Szwecja tylko zremisowała z Albanią, a Dania z Węgrami. Swoich rywali rozgromili za to Niemcy i Portugalczycy.

W tym artykule dowiesz się o:

Grupa 1:

Planowe zwycięstwo odniosła Portugalia, która zaaplikowała na wyjeździe Malcie aż cztery bramki, a nie straciła żadnej. Zawiedli Szwedzi, którzy podzielili się punktami z Albanią. Dania natomiast bezbramkowo zremisowała z Węgrami, ale należy mieć na uwadze, że kończyła mecz w dziesiątkę, gdyż na kwadrans przed końcem pojedynku czerwoną kartką został ukarany Christian Poulsen.

Grupa 2:

W tej grupie emocji nie zabrakło. Na bardzo wysokim poziomie stała przede wszystkim potyczka Izraela ze Szwajcarią, gdzie goście prowadzili już 2:0, aby ostatecznie tylko zremisować 2:2. Jakby tego było mało miejscowym dopiero w 90. minucie cenny punkt dał Sahar. W pozostałych meczach Grecja planowo zwyciężyła na wyjeździe 3:0 z Luksemburgiem, a Łotwa 2:1 z Mołdawią. Zatem pierwszym liderem tabeli są Mistrzowie Europy z 2004 roku.

Grupa 3:

Zawiodła Polska. Orły Leo Beenhakkera po nie najlepszym spotkaniu tylko zremisowały we Wrocławiu 1:1 ze Słowenią. Na wyróżnienie za swoją postawę zasłużyli tylko Jakub Błaszczykowski i Łukasz Fabiański. W drugim spotkaniu z kolei Słowacja planowo ograła 2:1 Irlandię Północną, a bardzo dobry mecz rozegrał Marek Hamsyk.

Grupa 4:

Popis gry dali Niemcy. Podopieczni Joachima Loewa, pomimo iż do przerwy prowadzili z Liechtensteinem tylko 1:0, ostatecznie rozgromili rywala aż 6:0. Dwie z bramek strzelił Lukas Podolski. Walia natomiast z problemami, ale pokonała 1:0 Azerbejdżan.

Walia - Azerbejdżan 1:0 (0:0)

1:0 - Vokes 83'

Inne wydarzenia: Koumas (Walia) w 67. minucie nie wykorzystał rzutu karnego.

Czerwona kartka: Ramim /67'/ (Azerbejdżan).

Grupa 5:

W tej grupie obyło się bez niespodzianek. Aktualni mistrzowie Europy, Hiszpanie wygrali 1:0 z Bośnią i Hercegowiną. Jedynego gola zdobył David Villa, który zrehabilitował się za niewykorzystany rzut karny. Cenne trzy punkty zainkasowała także Turcja oraz Belgia.

3:2 - Oper 90'

Hiszpania - Bośnia i Hercegowina 1:0 (0:0)

1:0 - Villa 58'

Inne wydarzenia: Villa (Hiszpania) w 36. minucie nie wykorzystał rzutu karnego.

Grupa 6:

Kazachstan po zwycięstwie 3:0 nad Andorą, tym razem w takim samym stosunku bramkowym uległ dobrze dysponowanej Chorwacji. Anglia co prawda do przerwy bezbramkowo remisowała ze wspomnianą już Andorą, ale ostatecznie dzięki dwóm trafieniom Joe Cole'a zwyciężyła 2:0. Nie zawiodła także Ukraina, która cenne trzy punkty zawdzięcza bramce z rzutu karnego Andrija Szewczenki. Napastnik AC Milanu trafił już w doliczonym czasie gry.

Grupa 7:

Sensacje! Tak najkrócej można podsumować występy drużyn, które znajdują się w tej grupie. Austria po bardzo dobrym spotkaniu pokonała 3:1 Francję, natomiast Litwa rozgromiła na wyjeździe 3:0 Rumunię. Trójkolorowi fatalnie się spisywali przede wszystkim w linii obrony, gdzie rażące błędy popełniał Phillippe Mexes, piłkarze Viktora Piturki zaś nie potrafili sprostać świetnie dysponowanemu przeciwnikowi. Nie zawiodła jedynie Serbia, która zdołała ograć 2:0 Wyspy Owcze.

2:0 - Zigić 87'

Czerwona kartka: Naes /84'/ (Wyspy Owcze).

Austria - Francja 3:1 (2:0)

1:0 - Janko 8'

2:0 - Mexes (sam.) 42'

2:1 - Govou 62'

3:1 - Ivanschitz (k.) 73'

Grupa 8:

Pachniało niespodzianką, ale do niej nie doszło. Mistrzowie Świata - Włosi, dzięki dwóm bramkom Antonio Di Natale, wygrali 2:1 z Cyprem. Napastnik Udinese Calcio decydujący cios zadał już w doliczonym czasie gry. W starciu reprezentacji z Bałkanów padł remis. Bułgaria zapewniła sobie cenny punkt w ostatnich sekundach pojedynku z Czarnogórą. Ponadto Irlandia ograła Gruzję.

2:2 - Georgiev 90'

Czerwona kartka: Angelow /81'/ (Bułgaria).

Grupa 9:

Macedonia po raz kolejny udowodniła, iż każdy powinien się jej obawiać i podobnie jak w ostatnich eliminacjach do ME 2008, kiedy to urywała punkty Anglii, także i tym razem zdołała sprawić niespodziankę. Wspomnianej reprezentacji nie sprostała Szkocja, która nie potrafiła odpowiedzieć na bramkę z 5. minuty Naumoskiego. Także w drugim meczu padł zaskakujący rezultat, bowiem Norwegia po emocjonującej konfrontacji tylko zremisowała 2:2 z Islandią.

Macedonia - Szkocja 1:0 (1:0)

1:0 - Naumoski 5'

Norwegia - Islandia 2:2 (1:1)

1:0 - Iversen (k.) 36'

1:1 - Helguson 39'

2:1 - Iversen 50'

2:2 - Gudjohnsen 69'