Mundial 2018. Polska - Senegal. Adam Nawałka: Byliśmy słabsi

- Nie ma co się bronić, byliśmy słabsi - w taki sposób Adam Nawałka podsumował przegrany 1:2 mecz z Senegalem. - Drugi gol był kuriozalny.

Jacek Stańczyk
Adam Nawałka PAP/EPA / PETER POWELL / Na zdjęciu: Adam Nawałka
Selekcjoner wypowiedział się najpierw na gorąco przed kamerą TVP. Powiedział "na gorąco": - Byliśmy w tym meczu drużyną słabszą, to pokazuje wynik. I nie ma co bronić się choćby posiadaniem piłki, przewagą statystyczną. To jest nieważne, liczą się gole. A Senegal był w tym lepszy. My nie mamy punktów, tylko dwa następne mecze i musimy świetnie się do nich przygotować. Wierzę w to, że tak będzie.

I dodał: - Gdy wiemy wszystko, to jesteśmy mądrzy. Nie chcę na siłę wyciągać wniosków. Można tylko powiedzieć, że do przerwy, gdy graliśmy czterema obrońcami, nasza gra wyglądała gorzej. Ciągle mamy dużo sił i energii.

Potem na konferencji prasowej tłumaczył się dalej: - Od początku eliminacji mundialu chcieliśmy grać bardziej ofensywnie, wykorzystać potencjał Piotra Zielińskiego. Taktyka nie była przyczyną porażki, zabrakło nam jakości. Zbyt dużo popełniliśmy niewymuszonych błędów, za dużo było niedokładności w podaniach. Brakowało dynamiki i jakości w rozegraniu akcji.

Drugiego gola dla rywali skomentował następująco: - Gol był kuriozalny, mieliśmy piłkę. Jestem przekonany, że Bednarek nie widział piłkarza, który wbiegał na boisko. Było podanie od Grzegorza Krychowiaka ze środka boiska. Zaszło nieporozumienie, byliśmy zaskoczeni powrotem zawodnika na boisko.

Adam Nawałka dopiero po przerwie zdecydował się na grę trzema obrońcami, czyli systemem, który testował od jesieni. Przed meczem musiał też podjąć kilka ważnych decyzji. Ta najważniejsza dotyczyła zastępcy Kamila Glika. Wydawało się długo, że będzie nim Jan Bednarek, ale ostatecznie trener zdecydował się na Thiago Cionka. I ten nie podołał zadaniu, grał niepewnie i strzelił samobója.

Bednarek wszedł po przerwie. I faktycznie, gdy Polacy zagrali trzema środkowymi obrońcami, nasza gra trochę ruszyła. Na przeciętny Senegal to było jednak ciągle za mało. Polska przegrała 1:2.