Mundial 2018. Kangury podskoczyły Danii. Piękna akcja nie pozwoliła pokonać Australii

Dania przeprowadziła piękną akcję bramkową i wyszła na prowadzenie w meczu z Australią. Trafienie Christiana Eriksena nie wystarczyło jej jednak do zwycięstwa. Ambitny przeciwnik doprowadził do remisu 1:1.

Lasse Schone (z lewej) oraz Tom Rogic (z prawej) PAP/EPA / WALLACE WOON / Na zdjęciu: Lasse Schone (z lewej) oraz Tom Rogic (z prawej)

Wrażenia po pierwszym występie obu reprezentacji były podobne, tylko wynik kompletnie inny. Przeciętna gra nie przeszkodziła Danii pokonać Peru, ale nie pozwoliła Australijczykom zapunktować w spotkaniu z Francją. W ten sposób ich mundialowy impas w meczach z europejskimi przeciwnikami został przedłużony. Z jedenastki, która w 2010 roku zwyciężyła 2:1 z Serbią, nie powtórzyło się w czwartek żadne nazwisko.

Socceros będą wspominać tę wygraną jeszcze przynajmniej kilka dni, a najpewniej kilka lat. Duńczyków zaatakowali, grali z determinacją, ale sytuacji podbramkowych nie stwarzali z łatwością, a te które mieli, marnowali. Pierwszą z nich Mathew Leckie, który po dośrodkowaniu z rzutu rożnego główkował ponad poprzeczką.

Po tym pudle szybki atak przeprowadziła Dania i w 7. minucie wyszła na prowadzenie 1:0. Z półwoleja huknął do bramki Christian Eriksen, a równie piękna jak uderzenie pomocnika, była jego akcja z Nicolaiem Jorgensenem. Napastnik odegrał piłkę w tempo swojemu asowi, a ten dorzucił gola do asysty z poprzedniego spotkania. Tego oczekują Duńczycy od swojego lidera, który w sezonie klubowym zdobył 14 bramek, a przed 13 trafieniami Tottenhamu Hotspur wykonał ostatnie podanie. W zespole narodowym strzelił natomiast 13 goli w ostatnich 15 spotkaniach. Takich statystyk można pozazdrościć.

W 37. minucie powtórzyła się w polu karnym Danii sytuacja sprzed dokładnie dwóch kwadransów. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego dopadł do piłki Leckie i oddał strzał. Blokował go ręką Yussuf Poulsen i tak samo jak pięć dni temu sprokurował rzut karny. Antonio Mateu Lahoz gwizdnął po obejrzeniu powtórki, a jedenastkę w gola zamienił Mile Jedinak. Do przerwy 1:1, Australia dostała wiatru w żagle, a jej przeciwnik nie miał już kontroli nad wydarzeniami. Stracił pierwszego gola od 15 stycznia i nie zareagował na to dobrze.

Bert van Marwijk podskakiwał żwawo przy linii bocznej, co zapowiadało, że ma dużo do powiedzenia piłkarzom z Antypodów w szatni. Druga połowa należała do podopiecznych Holendra.

Australijczykom brakowało początkowo dokładności. Przez godzinę oddali osiem strzałów. To sporo, ale tylko jeden z nich był w światło bramki. Ten z rzutu karnego. Wreszcie w 72. minucie Tom Rogić poczęstował Kaspera Schmeichela uderzeniem po ziemi zza pola karnego. Z kolei Aaron Mooy huknął nieznacznie obok spojenia słupka z poprzeczką. W samej końcówce Schmeichel obronił jeszcze dwa strzały. Kangury podskoczyły Duńczykom, miały swoje argumenty, mimo to identycznie jak przeciwnik, nie były w stanie rozstrzygnąć pojedynku drugim golem.

Po remisie 1:1 bliżej awansu do fazy pucharowej pozostaje Dania, która została liderem w grupie z czterema punktami. Australia ma jedno "oczko" i zachowuje cień szansy na przejście dalej. Sytuacja bardziej wyklaruje się po konfrontacji Francji z Peru.

Dania - Australia 1:1 (1:1)
1:0 - Christian Eriksen 7'
1:1 - Mile Jedinak (k.) 38'

Dania: Kasper Schmeichel - Jens Stryger Larsen, Andreas Christensen, Simon Kjaer, Henrik Daalsgard - Thomas Delaney, Lasse Schone - Pione Sisto, Christian Eriksen, Yussuf Poulsen (58' Martin Braithwaite) - Nicolai Jorgensen (68' Andreas Cornelius)

Australia: Mathew Ryan - Trent Sainsbury, Joshua Risdon, Aziz Behich, Mark Milligan - Tom Rogić (82' Jackson Irvine), Mile Jedinak, Aaron Mooy - Andrew Nabbout (75' Tomi Jurić), Robbie Kruse (69' Daniel Arzani), Mathew Leckie

Żółte kartki: Poulsen, Sisto (Dania)

Sędzia: Antonio Mateu Lahoz (Hiszpania)