Kokpit Kibice
Zobacz drużynę
 • Zobacz drużynę
 • Grupa A
 • Grupa B
 • Grupa C
 • Grupa D
 • Grupa E
 • Grupa F
 • Grupa G
 • Grupa H

Mundial 2018. Szymon Mierzyński: Banały Adama Nawałki już nie przejdą. Zbyt wiele pytań bez odpowiedzi (komentarz)

Przez długi czas Adam Nawałka zręcznie zbywał wszystkie trudne pytania i rozgrzeszano go, bo bronił się wynikami. Teraz nadszedł czas rozliczeń. Koniec uników selekcjonerze, niech pan nie będzie tchórzem.
Szymon Mierzyński
Szymon Mierzyński
Adam Nawałka w rozmowie z Łukaszem Piszczkiem Getty Images / Julian Finney / Na zdjęciu: Adam Nawałka w rozmowie z Łukaszem Piszczkiem

Euro 2016 na nowo obudziło w polskim społeczeństwie dumę i poczucie, że możemy wiele. Minęły jednak dwa lata i znów jesteśmy tam, gdzie byliśmy w 2002, 2006 czy 2012 roku. Zmieniają się aktorzy tych marnych przedstawień, zmieniają się reżyserzy, ale kończy się zawsze tak samo - wielkim wstydem i nadziejami rozszarpanymi na strzępy.

Jeśli ktoś nie śledził eliminacji, to oglądając mundialowe występy Biało-Czerwonych, mógł się zastanawiać jakim cudem wywalczyli awans. Nasz zespół nie pokazał jakości piłkarskiej, nie pokazał charakteru, nie był w stanie dorównać przeciwnikom nawet przygotowaniem motorycznym, a to przecież elementarz. Już mecz z Senegalem unaocznił beznadziejną formę fizyczną Polaków i tak jak można było zakładać, w pięć dni nie udało się z tym nic zrobić. A gdy Kolumbijczycy do przewagi prędkości dorzucili jeszcze walory czysto piłkarskie, efekty były opłakane.

Adam Nawałka postąpił jak nie on, dokonał czterech zmian w wyjściowym składzie, lecz wszystkie decyzje okazały się chybione. Taktyka z trzema obrońcami nie wypaliła i była tylko dowodem, że selekcjoner się pogubił. Ustawienie z wahadłowymi nigdy w kadrze nie funkcjonowało jak należy, a zaczęło być stosowane dopiero po eliminacjach. Po co, skoro wprowadzało jedynie chaos, a nie mieliśmy do niego odpowiednich wykonawców?

Takich pytań, które na razie pozostają bez odpowiedzi, jest znacznie więcej. Co w kadrze robił "zadaniowiec" Sławomir Peszko, skoro ani w przedmundialowych sparingach, ani w samym turnieju selekcjoner dla niego żadnego zadania nie znalazł? Skąd upór w braku powołań choćby dla Adriana Mierzejewskiego? Tu nie wystarczy odpowiedź "nie pasował mi do koncepcji". Trener zbywał pytania nawet gdy dziennikarze próbowali go naciskać, a po porażce z Senegalem kluczowi ludzie kadry przestali przychodzić na codzienne konferencje prasowe.

Ciekawe czy teraz selekcjoner wreszcie zacznie mówić coś więcej niż banały, którymi raczy nas od miesięcy. Pierwsza okazja już w poniedziałek, bo PZPN zapowiedział spotkanie dziennikarzy właśnie z Nawałką i Robertem Lewandowskim.

ZOBACZ WIDEO Mundial 2018. Polska - Kolumbia. Ostre komentarze po kompromitacji. Kołodziejczyk: Niżej upaść się nie da

Piłkarze już wypracowali wspólną wersję. "Na tyle było nas stać" - orzekli po meczu z Kolumbią. W te absurdalne opinie nie uwierzy nikt, to tylko próba usprawiedliwienia żenującej gry naszych reprezentantów - tych samych, którzy jeszcze przed wylotem do Rosji byli pełni wiary, że świat stoi przed nimi otworem i na mistrzostwach świata znów sięgną marzeń.

Został nam jeszcze mecz z Japonią, ale on nic nie zmieni. Spotkania o honor spowszedniały i nawet przy zwycięstwie nastroje nie będą ani trochę lepsze. Nadchodzi czas rozliczeń, kilku zawodników zapewne skończy przygodę z kadrą, przyjdzie też nowy trener, lecz odbudowanie zaufania (który to już raz?) może potrwać bardzo długo. Oby to co przeżyliśmy na Euro 2016 nie stało się tylko miłym wspomnieniem, do którego będziemy wracać jedynie w myślach, próbując zapomnieć o ponurej rzeczywistości.

Szymon Mierzyński
 

Zobacz inne teksty Szymona Mierzyńskiego

Czy Adam Nawałka to główny winowajca mundialowej kompromitacji Polaków?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (5)
 • GRUT Zgłoś komentarz
  Po obietnicach Nawałki, że mecz z Kolumbią będzie inny i zagramy o zwycięstwo w stylu w jakim graliśmy w eliminacjach że mecz z Senegalem był wypadkiem przy pracy uwierzyłem w te bajki
  Czytaj całość
  trenera, Nawet postawiłem kilka złotych na Polskę. A tu tragedia, Wypowiedź Nawałki po meczu w TV była ironiczna wręcz bezczelna. Jak może mówić o dobrej grze o dobrym przygotowaniu i stwierdzić że jest to tylko sport.A na koniec powiedział nam "jutro też jest dzień" Zero pokory. Przecież wiedział z kim gramy w grupie. Jeżeli jesteśmy tacy słabi mógł już dawno powiedzieć,że nasze szanse na wyjście z grupy są minimalne, że Kolumbia przewyższa nas w każdym elemencie gry. Nie łudzić nas że wyjście z grupy to formalność. Nie mówić że będziemy w optymalnej formie (mówił o tym i w Arłamowie i w Soczi . Miał tyle czasu na opracowanie taktyki na Senegal i Kolumbię. I dwója z takiej taktyki, dwója z utrafieniem z formą, dwója z kombinacjami ze składem. (po c o były te mecze towarzyskie?) /Oszukał cały naród. Żal mi tych kibiców co pojechali. Trzeba było im wcześniej powiedzieć. że forma prysła, Nagrywanie reklam to nie trening. Nawet w przerwie meczu szły reklamy z Glikiem, Kubą, Lewym czy Nawałką.w helikopterze. Już myślałem, że kiedyś z niego spadnia. Ale był w formie. Chociaż piłkarze mówiią prawdę, że grali słabo są bez formy, przeciwnicy o wiele lepsi . Chorwacja to tez Europa a jak grają? Ten ranking FIFA zamydlił oczy i Nawałce i Bońkowi. Dobrze że to się zmieni i spadniemy na należne nam miejsce. Mam dość "mądrości" Nawałki . mam dość całego sztabu ludzi tych od motoryki , taktyki, analiz itp. Wszyscy na Mundialu nieźle zarobili (pensje, reklamy...). Tylko kibice stracili. Zwłaszcza Ci co pojechali całymi rodzinami. Ale Nawałka by stwierdził -nikt im nie kazał, niech wracają- jutro też jest dzień Mam już prawie 70 lat. Wiele Mundiali obejrzałem, ale nikt mi takiej ściemy nie wciskał. jak Nawałka. Nawet Boniek choć bronił treneranawet gdy przegrywali. Wszystko w imię dobrego występu na Mundiali. Wierzyłem, czekałem i już mogę nie doczekać. A czasy Górskiego tak szybko nie nastąpio. Raczej nie w tym wieku. Pozdrawiam wszystkich kibiców i pocieszam tych co pojechali GRUT z Bydgoszczy
  • jaco65 Zgłoś komentarz
   Zespół jest kompletnie bez formy, nieprzygotowany taktycznie, nietrafione zmiany. Ten sam zespół dwa lata temu doszedł aż do ćwierćfinału ME i grał jak równy z równym z Portugalią,
   Czytaj całość
   Szwajcarią czy Niemcami, a teraz nie potrafią wymienić kilku podań? Wszyscy oglądaliśmy ME we Francji. Zespół grał nieźle by nie powiedzieć dobrze, był chwalony za dyscyplinę taktyczną, tracił mało bramek. Zespół był chwalony nie tylko u nas w kraju, a teraz co pokazali? Trenerze wiesz co masz robić. Zagrać jeszcze w kilku reklamach a zaraz potem podać się do dymisji.
   • kibic Polski Zgłoś komentarz
    "Piłkarze nie bardzo wiedzieli jak poradzić sobie z sytuacją, kto jest za co odpowiedzialny, kto miał kryć danego rywala, a kto asekurować" - Jerzy Dudek Kto odpowiada za przygotowanie
    Czytaj całość
    zespołu do mistrzostw? Czy aby nie trener?
    • Katon el Gordo Zgłoś komentarz
     Ale jakoś przez kilka lat wszyscy "łykali jak pelikan cegłę" te banały, pierdoły, ściemy i frazesy opowiadane przez Nawałkę. I nie było na konferencjach prasowych odważnego, który by
     Czytaj całość
     to wyśmiał i obnażył "nagość króla". Nie było, bo tak to jest w tym środowisku. Jeszcze by się ktoś z drużyny lub sztabu na pana dziennikarza obraził i wywiadziku by nie było.
     • Wiesia K. Zgłoś komentarz
      Zaorać i zacząć od nowa...
      Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
      ×
      Sport na ×