Finał 20. mundialu bez wielu goli? W ostatnich 6 meczach o tytuł zdobyto tylko 9 bramek!

Jak pokazuje najnowsza historia, finały mistrzostw świata są ubogie w zdobycze bramkowe. W latach 60 i 70. XX wieku w meczach o tytuł strzelone jednak mnóstwo goli.

Konrad Kostorz
W żadnym z pierwszych 13 finałów mundialu nie zdarzyło się, by któryś zespół zachował czyste konto! Najwięcej bramek padło w 1958 roku, kiedy Brazylia rozbiła Szwecję w stosunku 5:2, a średnia goli strzelanych w pojedynkach o tytuł wynosiła po 1986 roku imponujące 4,69!Liczba trafień w decydujących spotkaniach na mundialu drastycznie zmniejszyła się począwszy od turnieju rozgrywanego we Włoszech. W 1990 roku trafił tylko z karnego Andreas Brehme, a cztery lata później przez 120 minut nie zdobyto ani jednej bramki. W żadnym z kolejnych pojedynków nie przekroczono granicy trzech strzelonych goli. W 2006 roku na trafienie Zinedine'a Zidane'a z karnego odpowiedział "główką" Marco Materazzi, zaś w finale mundialu w RPA dopiero w 116. minucie strzelecką niemoc przełamał Andres Iniesta.
Warto również zauważyć, że stosunkowo niezbyt dużo goli pada w ostatnich finałach mistrzostw Europy. Począwszy od 1992 roku zanotowano następujące rezultaty: 2:0, 2:1, 2:1, 1:0, 1:0 i wreszcie na Euro 2012 Hiszpanie pokonali Włochów aż 4:0.

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas!

Czy spotkanie Niemiec z Argentyny również nie będzie obfitować w gole? Nasi zachodni sąsiedzi w sześciu występach na mundialu wpisali się na listę strzelców aż 17 razy (średnia 2,83), natomiast Albicelestes zdobyli dotychczas ledwie 8 bramek (średnia 1,33) i w trzech ostatnich pojedynkach zachowali czyste konto. Jeśli ekipa Alejandro Sabelli ponownie skupi się na obronie dostępu do własnej bramki, trudno będzie liczyć na grad goli.