W tym artykule dowiesz się o:
Manuel Neuer (Niemcy)
Wybrany najlepszym bramkarzem turnieju chociaż konkurencję miał sporą. W każdym spotkaniu Niemców wychodził w podstawowym składzie, będąc kluczową postacią zespołu. W 4 na 7 występów zachował czyste konto, ale na linii interweniował z 85-procentową skutecznością (4 kapitulacje na 27 strzałów w światło jego bramki).
Jerome Boateng (Niemcy)
Kolejny zawodnik reprezentacji Niemiec. Jerome Boateng to nie tylko bardzo dobra i skuteczna gra w defensywie, ale także częste wypady pod bramkę przeciwnika. Gdy tylko w meczu z Ghaną zszedł w przerwie z powodu urazu, Niemcy stracili dwa gole.
Stefan de Vrij (Holandia)
Reprezentacja Holandii, grając w stosunkowo młodym składzie, świetnie wypadła na mundialu w Brazylii. Mocno obawiano się występu obrońców Oranje, lecz ci w fazie pucharowej spisali się doskonale. Wielka przyszłość przed nimi.
Giancarlo Gonzalez (Kostaryka)
Kostaryka w grupie śmierci z Włochami, Anglią i Urugwajem straciła tylko jednego gola i to po strzale z rzutu karnego, a w 1/8 finału i ćwierćfinale dopuściła też do utraty jednej bramki, więc stoper Columbus Crew niejako reprezentuje w naszym zestawieniu bardzo dobry blok obronny Ticos.
James Rodriguez (Kolumbia)
Jedyny uczestnik tegorocznych mistrzostw świata, który zdobył gola w każdym spotkaniu, w którym wystąpił (to dopiero ósmy taki przypadek w historii). 22-letni gwiazdor AS Monaco trafił w fazie grupowej po razie do siatki Greków, Iworyjczyków i Japończyków, w 1/8 finału ustrzelił dublet z Urugwajem i w ćwierćfinale z Brazylią też wpisał się na listę strzelców. Do tego zaliczył dwie asysty, dzięki czemu wespół z Thomasem Muellerem wygrał klasyfikację kanadyjską.
Toni Kroos (Niemcy)
Prawdziwy lider II linii reprezentacji Niemiec, który musi postawić stempel na każdej akcji ekipy Joachima Loewa. Im dalej w turniej, tym grał lepiej. Być może liczby tego nie oddają (2 bramki, 3 asysty), ale był jedną z głównych postaci niemieckiej drużyny na równi z Manuelem Neuerem i Thomasem Muellerem.
Co ciekawe, jest jedynym reprezentantem Niemiec na MŚ, który przyszedł na świat na terenie byłej NRD. 20 Niemców urodziło się na terenie byłej RFN, a dwóch... w Polsce.
Javier Mascherano (Argentyna)
Argentyna to nie tylko Lionel Messi i Angel di Maria, ale przede wszystkim Javier Mascherano. To ten piłkarz organizuje całą grę linii defensywnej, przecina podania przeciwników, odbiera im piłkę. W finałowym spotkaniu zagrał świetnie, lecz nie wystarczyło to do triumfu w mundialu.
Daley Blind (Holandia)
Długo był niedoceniany w Ajaxie Amsterdam. Fani holenderskiego giganta zarzucali mu, że grał głównie ze względu na osobę swojego ojca Danny'ego. Występem w Brazylii zamknął usta wszystkim krytykom. "Uniwersalny żołnierz" - trener Louis van Gaal mógł na niego liczyć na skrzydle, na środku obrony i w środku pola. Zaliczył trzy asysty, a do tego w meczu o 3. miejsce sam wpisał się na listę strzelców.
Thomas Mueller (Niemcy)
Z pięcioma bramkami był najlepszym strzelcem mistrzów świata, a z trzema asystami wespół z Andre Schuerrle i Toni Kroosem też najlepszym asystentem w zespole Joachima Loewa. W klasyfikacji kanadyjskiej w sumie zebrał osiem punktów i wygrał ją wspólnie z Jamesem Rodriguezem.
Jest pierwszym w historii MŚ królem strzelców, który na kolejnym turnieju powtórzył strzelecki wynik, jaki cztery lata wcześniej dał mu koronę. Zarówno w RPA, jak i teraz w Brazylii zdobył pięć bramek.
Lionel Messi (Argentyna)
Niewątpliwie największa gwiazda reprezentacji Argentyny. Ciągnął Albicelestes za uszy do finałowego spotkania, chociaż w nim chyba jednak trochę zawiódł. Wybrany najlepszym piłkarzem mistrzostw, ale wzbudziło to wiele kontrowersji.
Arjen Robben (Holandia)
Bezsprzecznie jeden z najlepszych zawodników na mundialu - taki, który potrafił zadecydować o losach spotkania. Mistrzostwa zakończył z trzema golami na koncie, ale ile przysporzył nerwów obrońcom rywali, to wszyscy, którzy oglądali mecze Holendrów, doskonale już wiedzą.
Ławka rezerwowych: Keylor Navas (Kostaryka), Philipp Lahm (Niemcy), Mats Hummels (Niemcy), Juan Cuadrado (Kolumbia), Paul Pogba (Francja), Andre Schuerrle (Niemcy), Neymar (Brazylia).
Profile zawodników zaczerpnięte ze strony fifa.com