IO Koszykówka Kobiet: Chinki lepsze od Malijek

Na 4 mecze 3 wygrane. Tak wygląda bilans reprezentantek Chin na turnieju olimpijskim w Pekinie. Tym razem podopieczne Toma Mehera pokonały reprezentantki Mali 69:48. W dotychczasowych spotkaniach jedynie Amerykanki zdołały pokonać Chinki.

Krzysztof Kaczmarczyk

Malijki na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie nie zdołały odnieść jeszcze wygranej. Nie inaczej było w konfrontacji z Chinkami. Już pierwsza kwarta zakończyła się 10-punktową przewagą podopiecznych Toma Mehera. Wśród gospodyń turnieju brylowała Lijie Miao, która była nie do zatrzymania dla Afrykanek. Malijki po raz kolejny musiały sobie radzić bez swojej największej gwiazdy Hamchetou Maigi-Ba. Zawodniczka Houston Comets i Gambrinusa Brno doznała urazu w pojedynku z Czeszkami i od tego czasu nie pojawia się na parkiecie hali Olympic Basketball Gymnasium. W drugiej kwarcie Chinki dołożyły do swojej przewagi kolejnych 7 oczek i po pierwszej połowie prowadziły już 37:20, a Miao miała na swoim koncie 17 punktów.

Druga połowa meczu była już bardziej wyrównana. Duża w tym zasługa trenera Mahera, który dał szansę pokazania swoich umiejętności zawodniczkom rezerwowym. Mimo to Malijki nie potrafiły jednak zmniejszyć przewagi, która utrzymywała się cały czas na poziomie 18-20 punktów. Po remisowej trzeciej kwarcie, w czwartej Chinki wygrały 17:13, a cały mecz zakończył się ich triumfem 69:48.

Zdecydowaną liderką w obozie zwycięzców była Lijie Miao, która mecz zakończyła z dorobkiem 25 punktów. Po 11 oczek na konto chińskiej kadry zapisały Xiaoli Chen oraz środkowa Nan Chen, która dodała do tego dorobku jeszcze 9 zbiórek. Dla Afrykanek po 11 punktów wywalczyły Djene Diawara i Aminata Sininta.

W swoich ostatnich meczach fazy grupowej, w niedzielę, Chinki zmierzą się z Czeszkami, natomiast Malijki z Hiszpankami. Dla Chinek pojedynek z Czeszkami będzie bardzo ważny, gdyż najprawdopodobniej zadecyduje o tym, która z tych drużyn zakończy rozgrywki grupowe na drugiej pozycji. Pojedynek Malijek z Hiszpankami nie będzie miał już dla nich żadnego znaczenia, gdyż Afrykanki nie mają już szans na zmianę swojej ostatniej pozycji.

Chiny - Mali 69:48 (17:7, 20:13, 15:15, 17:13)

Chiny: L.Miao 25, X.Chen 11, N.Chen 11, X.Song 7, L.Bian 7, T.Shao 4, F.Sui 2, D.Liu 2, H.Zhang 0, W.Zhang 0, Y.Zhang 0, X.Zhang 0

Mali: D.Diawara 11, A.Sininta 11, D.Sissoko 9, K.Kanoute 8, D.Gandega 5, K.Toure 2, M.Diarra 2, N.Traore 0, F.Bagayoko 0, N.Coulibaly 0, M.Tireira 0