KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Rekord świata w biegu na 3000 metrów z przeszkodami, Frankiewicz na ósmym miejscu

Reprezentantka Rosji Gulnara Gałkina-Samitowa będąca główną faworytką do zwycięstwa w biegu kobiet na 3000 metrów z przeszkodami, nie dała rywalkom żadnych szans i bardzo wcześnie uzyskała dużą przewagę wystarczającą do zwycięstwa. Rosjanka nie zamierzała jednak na tym poprzestać i poprawiła swój własny rekord świata. Ósme miejsce zajęła Wioletta Frankiewicz.

Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński

Rezultat Gałkiny-Samitowej - 8:58:81 to już drugi rekord świata uzyskany na bieżni podczas igrzysk w Pekinie - dzień wcześniej najlepszy wynik w historii ustanowił także Usain Bolt w biegu mężczyzn na 100 metrów. Rosyjska zawodniczka była główną faworytką rozgrywanego po raz pierwszy na igrzyskach biegu na 3000 metrów z przeszkodami. Szybko narzuciła wysokie tempo, którego nie była w stanie wytrzymać większość biegaczek.

Już na kilkaset metrów przed metą kwestia złotego medalu była rozstrzygnięta, gdyż Gałkina-Samitowa była daleko z przodu mając rezultat pozwalający myśleć o rekordzie świata. W końcówce Rosjanka nie osłabła i utrzymała rekordowe tempo, bijąc swój własny najlepszy wynik o niespełna dwie sekundy.

Zażarty przebieg miała walka o drugą pozycję. Aspiracje do medalowej pozycji już w półfinale zgłosiła znana specjalistka od biegu na 5000 metrów, Marta Dominguez i w końcówce przedarła się do ścisłej czołówki. Brak niezbędnego doświadczenia w pokonywaniu płotków sprawił jednak, że Hiszpanka zawadziła nogą o jedną z przeszkód i pogrzebała tym samym swoje szanse. W tej sytuacji w walce o dwa medale pozostały już tylko dwie biegaczki – Eunice Jepkorir i Jekaterina Wołkowa – z których minimalnie szybsza okazała się Kenijka.

Jedyna Polka startująca w tym biegu, Wioletta Frankiewicz zdecydowała się biec własnym tempem i dość szybko odpadła z czołówki zajmując ostatecznie ósmą pozycję ze stratą blisko dwudziestu trzech sekund do mistrzyni olimpijskiej.

Wyniki:

1. Gulnara Gałkina-Samitowa (Rosja) - 8:58:81
2. Eunice Jepkorir (Kenia) - 9:07:41
3. Jekaterina Wołkowa (Rosja) - 9:07:64
4. Tatiana Petrowa (Rosja) - 9:12:33
5. Cristina Casandra (Rumunia) - 9:16:85
6. Ruth Bosibiri Nyangau (Kenia) - 9:17:35
7. Zemzen Ahmed (Etiopia) - 9:17:85
8. Wioletta Frankiewicz (Polska) - 9:21:76

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×