Blanik i Korol zostaną uhonorowani przez Prezydenta Gdańska

Leszek Blanik i Adam Korol dostaną Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska za wybitne osiągnięcia sportowe - dwa złote medale w Pekinie. Tak zdecydowali gdańscy radni na sierpniowej sesji.

Michał Gałęzewski
Michał Gałęzewski

Na sierpniowej sesji radni Gdańska zdecydowali, że każdy medalista olimpijski będzie mógł od tej pory otrzymać nagrodę pieniężną w wysokości do 50 tysięcy złotych. - Dotychczas nie mieliśmy sprecyzowanego zapisu dotyczącego medalistów olimpijskich. Złote medale Leszka Blanika i Adama Korola zasługują na specjalne uhonorowanie - powiedział Andrzej Trojanowski, dyrektor Biura Prezydenta ds. Sportu i EURO 2012, wnioskodawca projektu uchwały.

Obaj mistrzowie olimpijscy dostaną od prezydenta Pawła Adamowicza nagrody w wysokości 50 tysięcy złotych. Ich uroczyste wręczenie odbędzie się najprawdopodobniej 4 września w hali AWFiS w Gdańsku.

Leszek Blanik zdobył złoty medal w Pekinie w skoku przez konia. Jest to pierwszy złoty medal w historii polskiej gimnastyki. Wcześniej Blanik mieszkający od 12 lat w Gdańsku zdobył dla Polski brązowy medal w Sydney w 2000 roku.

Adam Korol zdobył złoty medal w Pekinie w finale wioślarskich czwórek podwójnych wraz z Michałem Jelińskim, Markiem Kolbowiczem i Konradem Wasielewskim. Nagroda prezydenta Gdańska za wybitne osiągnięcia sportowe jest przyznawana od 2007 roku. Mogą ją otrzymać zawodnicy, trenerzy i działacze klubów sportowych mających siedzibę w Gdańsku. Jest ona jednorazowa, wnioskować mogą o nią stowarzyszenia i kluby sportowe, środowiska sportowe i komisje rady miasta.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×