Polska - Azerbejdżan 5:4. Gol bramkarza Szymona Gąsińskiego, 4 bramki Pawła Friszkemuta

Polska pokonała Azerbejdżan 5:4 w trzecim, ostatnim dniu turnieju Europejskiej Ligi Beach Soccera 2017, którego gospodarzem był węgierski Siofok.

Piotr Ziemka
Polacy w 2016 roku wygrali europejskie eliminacje do mistrzostw świata w beach soccerze PAP / Marcin Obara / Polacy w 2016 roku wygrali europejskie eliminacje do mistrzostw świata w beach soccerze
Na początku spotkania po strzale z połowy boiska świetną okazję miał Renat Sułtanow, ale zmierzającą do siatki piłkę głową zablokował stojący obok słupka Jakub Jesionowski. Pierwsza bramka padła w dziesiątej minucie. Azerowie prowadzili po trafieniu Sabira Allahgulijewa. 84 sekundy przed końcem pierwszej tercji wyrównał bramkarz Szymon Gąsiński.

W połowie drugiej odsłony meczu w słupek oraz pół minuty później w poprzeczkę trafił kapitan Biało-Czerwonych Witold Ziober. Polacy w dwudziestej minucie objęli wreszcie prowadzenie po golu Pawła Friszkemuta z rzutu wolnego. MVP rozegranych w Kołobrzegu lipcowych mistrzostw kraju wykorzystał błąd bramkarza Wagifa Szirinbajowa i podwyższył na 3:1.

Friszkemut strzelił też bramkę na 4:1 (w szóstej sekundzie trzeciej części meczu z rzutu wolnego) oraz 5:1. Jeszcze trzy minuty przed końcem podopieczni Marcina Stanisławskiego prowadzili 5:1. W końcówce zdecydowanie lepiej spisali się zawodnicy, których trenerem jest Ilham Azizzadeh. Zdobyli aż trzy gole i 53 sekundy przed końcem Polska wygrywała już tylko 5:4. Azerowie nie zdołali doprowadzić do wyrównania i zwycięzcy europejskich eliminacji do mistrzostw świata 2017 triumfowali.

W dywizji A (najwyższej) Europejskiej Ligi Beach Soccera uczestniczy 12 reprezentacji. Osiem drużyn rozegrało już po sześć meczów, a cztery - po trzy. W turnieju finałowym wystąpi 8 zespołów. Zapewniony udział w nim mają gospodarze Włosi. O pozostałe 7 wolnych miejsc rywalizuje 11 ekip. Polacy zdobyli w sumie siedem punktów i po rywalizacji na Węgrzech zajmują szóstą pozycję w klasyfikacji łącznej. W tabeli końcowej na pewno będą sklasyfikowani przed Francją (5 "oczek") oraz Grecją (0), które zaliczyły już po sześć spotkań.

Biało-Czerwoni są obecnie w tabeli przed Ukrainą (6 punktów), Niemcami (3) i Azerbejdżanem (0). Te trzy reprezentacje rozegrają jednak jeszcze po trzy mecze w następnym turnieju, który zostanie przeprowadzony od 25 do 27 sierpnia w Niemczech (wystąpią tam też Włosi). Wtedy więc okaże się, czy Polska wystąpi we wrześniowych zawodach finałowych.

Punktacja w piłce nożnej plażowej przedstawia się następująco: 3 punkty za wygranie meczu w regulaminowym czasie gry, 2 za pokonanie rywala w dogrywce, 1 za triumf po rzutach karnych, 0 za przegraną zarówno po trzech tercjach, jak i po dogrywce czy też karnych.

Polska - Azerbejdżan 5:4 (1:1, 2:0, 2:3)

Gole: 1:0 Sabir Allahgulijew (10. minuta), 1:1 Szymon Gąsiński (11.), 2:1 Paweł Friszkemut (20.), 3:1 Friszkemut (24.), 4:1 Friszkemut (25.), 5:1 Friszkemut (29.), 5:2 Amid Nazarow (34.), 5:3 Allahgulijew (35.), 5:4 Orkhan Mammadow (36.).

Wyjściowy skład Polaków: Szymon Gąsiński, Maciej Daniluk, Jakub Jesionowski, Paweł Friszkemut, Witold Ziober.

Zmiennicy: Dariusz Słowiński, Filip Gac, Konrad Kubiak, Karim Madani, Dominik Depta.

W drugim niedzielnym meczu dywizji A Portugalia pokonała Białoruś 3:1.

Czy Polacy zakwalifikują się do wrześniowego turnieju finałowego Europejskiej Ligi Beach Soccera 2017?