Gol bramkarza i dublet debiutanta. Polska - Szwajcaria 6:5 w Europejskiej Lidze Beach Soccera

Od meczu ze Szwajcarami rozpoczęli Polacy rywalizację w Europejskiej Lidze Beach Soccera 2018. Podopieczni Marcina Stanisławskiego wygrali w Moskwie 6:5.

Piotr Ziemka
Beach soccer WP SportoweFakty / Beach soccer
Pierwszego gola meczu zdobył po przechwycie i podaniu Artura Popławskiego debiutujący w polskiej reprezentacji, 28-letni Tomasz Poźniak. W dziesiątej minucie z rzutu wolnego uderzył Noel Ott, piłka odbiła się od piasku i było 1:1. W połowie drugiej tercji prowadzenie po szybkim kontrataku objęli Szwajcarzy za sprawą Glenna Hodela, który podczas turnieju Euro Winners Cup 2018 występował w polskiej drużynie Boca Gdańsk.

Po dwóch odsłonach spotkania wygrywali jednak Polacy. Drugiego gola dla podopiecznych Marcina Stanisławskiego strzelił z połowy boiska Maciej Daniluk. Z kolei na 3:2 trafił z woleja bramkarz Maciej Marciniak.

W trzeciej tercji hat-tricka skompletował Ott, a kolejnego gola dla Polaków zdobył debiutujący Poźniak. Na sześć minut przed końcem Szwajcarzy wygrywali 5:4 po tym, jak Dejan Stanković - król strzelców mistrzostw świata 2009 - pokonał z wolnego broniącego przez dziesięć minut w trzeciej tercji Dariusza Słowińskiego.

Polacy zdołali jednak nie tylko wyrównać, ale objąć prowadzenie i je utrzymać. Bohaterem został Karim Madani. Piłkarz KP Łódź zdobył dwie bramki. W końcówce Szwajcarzy nie zdołali pokonać Marciniaka - szanse z rzutu wolnego w dwóch ostatnich minutach mieli Sandro Spaccarotella i Ott.

W rankingu Światowej Federacji Beach Soccera Szwajcaria zajmuje siódmą pozycję, a Polska jest czternasta.

Polacy poprzednio zwyciężyli w meczu ze Szwajcarią we wrześniu 2016 roku - w finale europejskich eliminacji do mistrzostw świata. W 2017 roku te ekipy rywalizowały w turnieju finałowym Europejskiej Ligi Beach Soccera. Wówczas triumfowali piłkarze, których trenerem jest Angelo Schirinzi.

W następnym piątkowym meczu Rosja wygrała 8:3 z Azerbejdżanem. W sobotę Biało-Czerwoni będą rywalizowali z gospodarzem turnieju - Rosjanami.

W zawodach najwyższej dywizji Europejskiej Ligi Beach Soccera uczestniczy 12 reprezentacji. Do turnieju finałowego zakwalifikuje się osiem czołowych zespołów w tabeli łącznej po rozegraniu przez wszystkie ekipy sześciu spotkań.

Polska - Szwajcaria 6:5 (1:1, 2:1, 3:3)

Wyjściowy skład Polaków: Maciej Marciniak - Filip Gac, Jakub Jesionowski, Paweł Friszkemut, Dominik Depta.

Zmiennicy: Dariusz Słowiński, Maciej Daniluk, Artur Popławski, Karim Madani, Tomasz Poźniak.

Gole: 1:0 Tomasz Poźniak (4. minuta), 1:1 Noel Ott (10.), 1:2 Glenn Hodel (19.), 2:2 Maciej Daniluk (20.), 3:2 Maciej Marciniak (21.), 3:3 Ott (26.), 4:3 Poźniak (27.), 4:4 Ott z karnego (27.), 4:5 Dejan Stanković (30.), 5:5 Karim Madani (31.), 6:5 Madani (32.).

Żółte kartki: Paweł Friszkemut, Karim Madani, Artur Popławski, Filip Gac.

Czy Polacy będą w czołowej ósemce Europejskiej Ligi Beach Soccera 2018?