Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Rosjanie spojrzeli na koszulki Ukraińców. Wpadli w szał

FIFA ukarze Ukrainę na wniosek Rosji? Taki scenariusz jest możliwy. Kontrowersje wzbudził motyw graficzny, który pojawił się na koszulkach w meczu barażowym z Walią.

Robert Czykiel
Robert Czykiel
Andrij Jarmolenko Getty Images / Michael Steele / Na zdjęciu: Andrij Jarmolenko
Reprezentacja Ukrainy w niedzielę 5 czerwca rozegrała finałowy baraż, którego stawką był awans na mistrzostwa świata 2022. Kilka dni wcześniej nasi sąsiedzi pokonali Szkocję (3:1), a teraz przyszło im zmierzyć się z Walią. Ukraińcy przegrali 0:1 i to rywale w listopadzie polecą do Kataru.

Okazało się, że jeden gest wystarczył, aby wielka burza wybuchła w Rosji. Rosyjski Związek Piłki Nożnej wysłał dwa protesty do FIFA, o czym pisze agencja prasowa TASS. Jeden z nich dotyczy koszulek, w których ukraińscy piłkarze zagrali przeciwko Walii.

Chodzi o motyw graficzny, który umieszczono na froncie niebieskich trykotów. Widzimy tam kontury mapy Ukrainy. Co tak rozwścieczyło Rosjan? Fakt, że zarys obejmuje także Krym. Tutaj warto dodać, że w ostatnim meczu ze Szkocją nie było tej grafiki.

Tak wyglądała koszulka w meczu z Walią.
Fot. Michael Steele/Getty Images Fot. Michael Steele/Getty Images
A w takich koszulkach Ukraińcy zagrali ze Szkocją.
Fot. Robbie Jay Barratt - AMA/Getty Images Fot. Robbie Jay Barratt - AMA/Getty Images
ZOBACZ WIDEO: Kto pojedzie na mundial? Listkiewicz: Modlę się, żeby wyskoczył jakiś rodzynek

"Rosyjski Związek Piłki Nożnej wysłał do FIFA protest w związku z naruszeniem zasad przez Ukraiński Związek Piłki Nożnej, a mianowicie demonstracji w formie zamieszczenia Krymu jako części Ukrainy" - czytamy w komunikacie.

Krym został anektowany przez Rosję w 2014 roku. Wtedy też utworzono tam Republikę Krymu, którą Rosjanie uznają za swoje terytorium. W rzeczywistości wciąż jest to teren, który należy do Ukrainy. ONZ uznała, że doszło tam do pogwałcenia praw człowieka, a Krym oficjalnie uznawany jest za "terytorium tymczasowo okupowane".

Co ciekawe, już w ubiegłym roku mieliśmy podobną aferę. Reprezentacja Ukrainy w takich samych koszulkach, jak w meczu z Walią, chciała grać na Euro 2020. Wtedy także Rosjanie zaczęli się burzyć i dopięli swego. UEFA zakazała Ukraińcom gry z konturami mapy, na której znajduje się Krym.

Wspominaliśmy na początku, że Rosja złożyła do FIFA dwa protesty. Drugi dotyczy "wypowiedzi przedstawicieli Ukrainy przeciwko obywatelom Rosji".

Był stadion, jest gruzowisko. Pokazali, co pozostawiają po sobie Rosjanie >>

Ukraińcy stworzyli listę wstydu. Chodzi o poparcie reżimu >>

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (159)
 • Celebrit37 Zgłoś komentarz
  Wołyń. Jazda z naszego kraju !!
  • phbsz Zgłoś komentarz
   Wołyń - Pamiętamy!
   • Szarold Zgłoś komentarz
    Oni powinni jeszcze dorysować obrys Rosji na koszulkach
    • K2a Zgłoś komentarz
     Przecież ruskie w szale to są cały czas i na ich zakichane protesty nie powinno się zwracać uwagi.A tak w ogóle to trzeba ich jak najszybciej wypi..... ze wszystkich organizacji począwszy
     Czytaj całość
     od UEFA,a na ONZ skończywszy.Im szybciej to się stanie tym dla Świata lepiej.
     • Trener33 Zgłoś komentarz
      Szanowny Panie PEYO. Iga gra z Rosjankami bo MUSI a zmusza Ją do tego HANIEBNA decyzja WTA do puszczająca Rosjan do rozgrywek. Ukraina gra we wszelkich rozgrywkach bo to Ukraina została
      Czytaj całość
      napadnięta. To tak gdyby Pan miał zaćmę mózgową.
      • Maraczek Zgłoś komentarz
       Obywatele Polski którzy miłują Ukrainę pytam Was czy oddali byście Ukraińcom terytorium Polski na południe od rzeki SAN tak jak jest w drugiej zwrotce Ukraińskiego hymnu?
       • Abaddon Zgłoś komentarz
        "Wpadli w szał " te tytuly ta jakaś masakra.
        • BBJ Zgłoś komentarz
         Bo Krym, Ługańsk i Donieck NALEŻY DO UKRAINY !
         • Kikker Zgłoś komentarz
          W czym jest problem ? Zgodnie z prawem Krym JEST częścią Ukrainy i NIKT nie ma prawa zabraniać ukraińskim obywatelom pokazywać - w różnych formach i okolicznościach - konturów swego
          Czytaj całość
          kraju. Jeżeli FIFA przychyli się do protestu, to kolejny raz się zbłaźni. I wyjdzie na to,że POPIERA agresję ruskich na sąsiednie kraje...
          • ryb_a Zgłoś komentarz
           Skoro Rosja została wykluczona z rozgrywek, to chyba nie powinna mieć prawa głosu ?! A co mają zrobić zawodnicy UA, jeśli zostały im tylko koszulki sprzed 2014 roku?
           • peyo Zgłoś komentarz
            A i jeszcze jedno sarenka i legionowiak. Ja jestem Polakiem i mieszkam u siebie. A wy jak tacy hojracy to ubrać się w barwy ukraińskie i spier.... na front.
            • Andy Zgłoś komentarz
             Krym nie jest Rosyjski ani tym bardziej Ukraiński ,Stalin wysiedlił Tatarów tam zamieszkałych a Chruszczow podarował Krym Ukrainie jak widać kradzione nie tuczy.
             • Anco beel Zgłoś komentarz
              Polska ekipa to samo nie pokazywac mapę z kaliningradem naszym!!!!
              Zobacz więcej komentarzy (16)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×