Nie żyje Jerzy Kopa

Zdjęcie okładkowe artykułu: Instagram /  / Żałobna świeczka
Instagram / / Żałobna świeczka
zdjęcie autora artykułu

Nie żyje Jerzy Kopa. To trenerska legenda Lecha Poznań i człowiek, który po raz pierwszy wprowadził klub ze stolicy Wielkopolski do europejskich pucharów.

Przykrą informację o śmierci 79-letniego trenera podał w niedzielę rzecznik prasowy "Kolejorza", Maciej Henszel.

Jerzy Kopa urodził się 2 stycznia 1943 roku w Baranowiczach na Białorusi, ale w latach 60. był już związany z Poznaniem, gdzie ukończył studia w Akademii Wychowania Fizycznego.

Jako piłkarz Kopa grał w AZS Poznań, jednak zdecydowanie bogatsza była jego kariera trenerska. Prowadził Arkonię Szczecin, Stal Stalowa Wola, Szombierki Bytom, Pogoń Szczecin, Iraklis Saloniki, Zagłębie Sosnowiec, Olimpię Poznań, a także dwukrotnie Legię Warszawa i aż trzykrotnie Lecha.

Właśnie w "Kolejorzu" świętował największy sukces - wywalczenie mistrzostwa Polski w sezonie 1989/1990. W październiku 1990 drużyna pod jego wodzą pokonała w Pucharze Europy Olympique Marsylia 3:2.

Wtedy trwała już druga kadencja Kopy w Lechu. Pierwszą rozpoczął w 1976 roku. Przejmował zespół po 9. kolejce, gdy nie miał on na koncie ani jednego zwycięstwa. Mimo to szkoleniowiec zdołał go odbudować, organizując w przerwie w rozgrywkach zgrupowanie w Błażejewku.

Lechici finalnie wywalczyli utrzymanie, a tamte wydarzenia nazwano "cudem w Błażejewku". Już rok później trener świętował ze swoimi podopiecznymi 3. miejsce na finiszu i pierwszy w historii awans poznaniaków do europejskich pucharów.

Po zakończeniu pracy trenerskiej Kopa pracował w Groclinie Dyskobolii Grodzisk Wlkp., gdzie pełnił funkcję prezesa ds. sportowych. Zmarł w niedzielę w wieku 79 lat.

Czytaj także: Gorzkie wnioski dla reprezentacji Polski. "Ten poziom jest dla nas za wysoki" Ostatni uczestnik mundialu wyłoniony! Zdecydował błyskawiczny gol

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (5)
avatar
Ιres
27.06.2022
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Legia zazdrości Lechowi nie żyje Jerzy Kopa ^-^  
avatar
HABASIK
26.06.2022
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Trenerze spoczywaj w pokoju !!!  
avatar
Black Wars
26.06.2022
Zgłoś do moderacji
2
0
Odpowiedz
Wprowadził też Pogoń Szczecin do ekstraklasy (dawniej 1 liga) ale też i zdobył mistrza jesieni ale też i odzszedł potem do Legii. Kibice Pogoni pamietają o nim.  R.I.P.  
avatar
Legionowiak vel Husarzyk
26.06.2022
Zgłoś do moderacji
2
0
Odpowiedz
Wyrazy współczucia