Legia - Zagłębie: dwa gole w Warszawie

W drugiej kolejce Kosta Runjaić doczekał się pierwszego zwycięstwa z Legią Warszawa w meczu o punkty. Jego drużyna pokonała Zagłębie Lubin 2:0.

Maciej Siemiątkowski
Paweł Wszołek (z lewej) i Filip Mladenović (z prawej) cieszą się z gola PAP / Leszek Szymański / Na zdjęciu: Paweł Wszołek (z lewej) i Filip Mladenović (z prawej) cieszą się z gola
Z kimś takim jak Paweł Wszołek zespół jest po prostu skazany na solidne punktowanie. Jego powrót do Legii na wypożyczenie z Unionu Berlin w rundzie wiosennej poprzedniego sezonu pomógł trenerowi Aleksandarowi Vukoviciowi utrzymać zespół w ekstraklasie. Pomocnik asystował lub strzelał gole w sześciu meczach, w których ówczesny mistrz Polski zdobywał punkty. Obecne rozgrywki - już jako pełnoprawny gracz Legii - 30-latek zaczyna od równie dobrej passy.

Przed tygodniem w zremisowanym 1:1 meczu z Koroną Kielce podał do Ernesta Muciego, zdobywcy jedynej bramki dla Legii. W sobotnim starciu z Zagłębiem Lubin trafienie Wszołka zdecydowało o premierowym zwycięstwie w lidze drużyny nowego trenera, Kosty Runjaicia.

Przełomowa dla spotkania okazała się 25. minuta. Filip Mladenović dośrodkował z lewej strony boiska do wbiegającego Wszołka, który uderzeniem głową przechytrzył bramkarza Kacpra Bieszczada. Nie było to jednak jego ostatnie słowo.

Plan Zagłębia Lubin, które tydzień temu bezbramkowo zremisowało ze Śląskiem Wrocław, legł w gruzach. Do tej pory ekipa Piotra Stokowca wzorowo spisywała się w obronie. Duet Jarosław Jach - Aleks Ławniczak konsekwentnie powstrzymywał kolejne ataki rywali, ale w ataku brakowało błysku. Jedna świetna akcja Łukasza Łakomego w 19. minucie po strzale z dystansu to było za mało.

- To świetna sprawa, żeby jechać teraz na Legię i móc się zaprezentować. Takie spotkanie to okno wystawowe. Jeśli chcesz się gdzieś pokazać, to właśnie w takim meczu, mamy tego świadomość - ostrzył sobie zęby przez wyjazdem Stokowiec. Jego drużyna nie wykorzystała szansy, by zaimponować w meczu z jedną z najchętniej oglądanych drużyn w Ekstraklasie.

Jednak Legia również nie pokazała niczego ekstra. Poza Wszołkiem, który nie odpuszczał również w obronie trudno znaleźć innego bohatera wśród gospodarzy. Dobrego dnia nie miał w ataku Maciej Rosołek. 20-letni napastnik nie wykorzystał w sobotę trzech świetnych okazji na gole.

Nadzieję dał za to Bartosz Kapustka, który coraz śmielej wraca do gry po poważnej kontuzji. W sobotę rozegrał 60 minut, to pierwszy jego tak długi występ w meczu o punkty od starcia z Bodo/ Glimt w lipcu ubiegłego roku, kiedy zerwał więzadło krzyżowe.

Po świetnym strzale Łakomego ofensywa Zagłębia pokazała się dopiero w 75. minucie. Wtedy po jego podaniu prostopadłym piłkę w polu karnym przejął Martin Doleżal, a jego uderzenie efektownie obronił Kacper Tobiasz. 19-latek błysnął "pajacykiem", znakiem firmowym Artura Boruca. Ta interwencja uchroniła Legię od straty bramki.

A w doliczonym czasie drugiej połowy Wszołek wykorzystał rzut karny po faulu na Erneście Mucim. Pomocnik w najlepszy sposób spuentował niezły występ.

W następny piątek Legia zagra na wyjeździe z Cracovią. Najprawdopodobniej zespół pojedzie do Krakowa bez swojego kapitana, Mateusza Wieteski. Według informacji Tomasza Włodarczyka z meczyki.pl obrońca na dniach ma zostać zawodnikiem Clermont Foot 63, 17. drużyny poprzedniego sezonu Ligue 1.

Zagłębie Lubin w następnej kolejce ruszy z kolei do Gliwic. Tam w najbliższy piątek zagra z Piastem.

Legia Warszawa - KGHM Zagłębie Lubin 2:0 (1:0)
1:0 - Paweł Wszołek 25'
2:0 - Paweł Wszołek (rzut karny) 90+3'

Legia: Kacper Tobiasz - Artur Jędrzejczyk, Lindsay Rose, Mateusz Wieteska, Filip Mladenović - Bartosz Slisz - Paweł Wszołek, Josue (88. Ernest Muci), Bartosz Kapustka (60. Patryk Sokołowski), Robert Pich (60. Makana Baku) - Maciej Rosołek (90+2. Igor Charatin).

Zagłębie: Kacper Bieszczad - Bartosz Kopacz, Aleks Ławniczak, Jarosław Jach, Guram Giorbelidze - Marko Poletanović, Łukasz Łakomy (77. Koki Hinokio) - Tornike Gaprindaszwili (85. Arkadiusz Woźniak), Filip Starzyński, Tomasz Pieńko (46. Kacper Chodyna) - Rafał Adamski (65. Martin Doleżal).

Żółte kartki: Rose, Kapustka i Wieteska (Legia) oraz Giorbelidze i Poletanović (Zagłębie).

Sędziował: Piotr Lasyk (Bytom).

Na trybunach: 12216 osób

Piotr Zieliński na celowniku włoskiego giganta. Polak jedynie planem "B"

Czy Legia skończy sezon na podium tabeli?