Pech Łukasza Fabiańskiego. Jego zmiennik pomógł Haalandowi

Pierwsze gole Erlinga Haalanda w Premier League. Już na inaugurację sezonu popisał się dubletem. Norweg poprowadził Manchester City do zwycięstwa 2:0 z West Hamem United. Tego meczu nie będą dobrze wspominać bramkarze zespołu z Londynu.

Erling Haaland Getty Images / Mike Hewitt / Na zdjęciu: Erling Haaland
West Ham United długo przed rozpoczęciem meczu chwalił się rekordową frekwencją - 62,5 tysiąca kibiców na trybunach. Święto, jakim jest inauguracja Premier League, zostało uświetnione przez mistrza Anglii. Z kolei klub Łukasza Fabiańskiego stara się naciskać na potentatów i w drugim sezonie z rzędu awansował do europejskich pucharów.

Fabiański został wcześnie sprawdzony kilkoma dośrodkowaniami. W jednym ze starć w polu karnym oberwał boleśnie od Erlinga Haalanda i od tego momentu było zagrożenie, że konieczna będzie zmiana za byłego reprezentanta Polski. Ten na początku dał do zrozumienia Michaelowi Oliverowi oraz zatroskanemu Haalandowi, że jest w stanie pozostać w bramce. W 29. minucie zwolnił jednak miejsce Alphonse'owi Areoli, a schodzącego Fabiańskiego pożegnały głośne oklaski.

Nierozgrzany zmiennik Fabiańskiego nie popisał się i w 35. minucie doprowadził do rzutu karnego. Spóźniony Francuz podciął pędzącego w polu karnym Erlinga Haalanda. Norweg sam zabrał się za wykonanie jedenastki i pewnym uderzeniem zdobył pierwszego w karierze gola w Premier League. Manchester City wyszedł na prowadzenie 1:0.

Po przerwie faworyt utrzymywał się przy piłce i w ten sposób zyskiwał czas przybliżający do zwycięstwa. West Ham United miał problem z przeniesieniem gry bliżej bramki Edersona. Brazylijczyk praktycznie nie miał obowiązków w swojej bramce. W 54. minucie możliwość zatrudnienia Edersona miał Declan Rice, ale huknął za wysoko.

West Ham przebudził się dzięki zmianom menedżera. Na boisko został wprowadzony znany z włoskich boisk Gianluca Scamacca. Miał on pokazać na desancie więcej niż zdziałał Michail Antonio. Ponadto na placu zameldował się Said Benrahma zamiast bezproduktywnego Manuela Lanziniego. Benrahma w 64. minucie oddał niecelne uderzenie.

Obywatele poczuli się nieco zagrożeni i ripostowali golem na 2:0. W 65. minucie Kevin De Bruyne posłał perfekcyjne podanie prostopadłe do rozpędzonego Erlinga Haalanda. Sprowadzony latem napastnik nie miał w pobliżu defensora i z zimną krwią pokonał Alphonse'a Areolę w sytuacji sam na sam. Tak Haaland odpowiadał na wątpliwości, czy pasuje do stylu gry zespołu Pepa Guardioli.

West Ham United - Manchester City 0:2 (0:1)
0:1 - Erling Haaland (k.) 36'
0:2 - Erling Haaland 65'

West Ham: Łukasz Fabiański (28' Alphonse Areola) - Vladimir Coufal, Kurt Zouma, Benjamin Johnson, Aaron Cresswell - Tomas Soucek, Declan Rice - Jarrod Bowen (90' Flynn Downes), Manuel Lanzini (57' Said Benrahma), Pablo Fornals (90' Conor Coventry) - Michail Antonio (57' Gianluca Scamacca)

City: Ederson - Kyle Walker, Ruben Dias, Nathan Ake, Joao Cancelo - Ilkay Guendogan (78' Bernardo Silva), Rodri (88' Cole Palmer), Kevin De Bruyne (88' Kalvin Phillips) - Phil Foden (88' Riyad Mahrez), Erling Haaland (78' Julian Alvarez), Jack Grealish

Żółta kartka: Cancelo (City)

Sędzia: Michael Oliver