Historyczna wygrana na otarcie łez. TME SMS Łódź lepszy od mistrza Litwy

Do zgarnięcia był już nie awans do kolejnej fazy, a premia od UEFA i punkty do rankingu. Piłkarki TME SMS-u Łódź pokonały mistrzynie Litwy FC Gintra Universitetas 1:0 w meczu o trzecie miejsce turnieju grupy 5. eliminacji Ligi Mistrzyń.

Krzysztof Sędzicki
piłkarki TME SMS Łódź PAP / Grzegorz Michałowski / Na zdjęciu: piłkarki TME SMS Łódź
Łodzianki przystępowały do tego spotkania po bolesnej porażce w ostatniej minucie spotkania półfinałowego z RSC Anderlecht. Zespół trenera Marka Chojnackiego prowadził już w nim 2:0, ale ostatecznie uległ 2:3 i musiał pożegnać się z marzeniami o awansie (więcej o tamtym meczu przeczytasz TUTAJ).

- Po pierwszych 15-20 minutach wiedziałem, że to nie będzie łatwy mecz. Niestety, mieliśmy tez swoje sytuacje, których nie wykorzystaliśmy. Gdyby stało się inaczej może mecz potoczyłby się w inny sposób. Mówiłem, że z takim przeciwnikiem trzeba na pięć sytuacji trzeba będzie wykorzystać przynajmniej trzy. Trzeba oddać Anderlechtowi, że były skuteczniejsze - mówił po tamtym spotkaniu szkoleniowiec łódzkiej drużyny.

Od początku dało się zaobserwować, że spotkanie mistrzyń Polski z najlepszą drużyną ligi litewskiej ubiegłego sezonu nie stało na aż tak wysokim poziomie intensywności jak czwartkowe starcie z Anderlechtem. W pierwszej części gry to piłkarki FC Gintra miały więcej klarownych okazji bramkowych. Łódzką defensywę nękały głównie Vivian Ikechukwu, Trudi Carter czy Koku Oluwadamilola. Kilkukrotnie interweniować musiała Oliwia Szperkowska.

Najlepszą okazją dla TME SMS-u w pierwszej części był strzał w poprzeczkę z dystansu Gabrieli Grzybowskiej. Swoich szans szukały też Dominika Kopińska oraz Paulina Filipczak. Druga z wymienionych wybiegła w podstawowym składzie po raz pierwszy od ponad pół roku, kiedy to zerwała więzadła w kolanie.

Przed rozpoczęciem drugich 45 minut trener Marek Chojnacki dokonał trzech zmian. Na placu gry pojawiły się Ernestina Abambila, Klaudia Jedlińska i Nadia Krezyman. Łodzianki przeszły do ofensywy, a dowodem tego była akcja bramkowa z 53. minuty, którą pięknym strzałem z dystansu zwieńczyła Anna Rędzia.

Mistrzynie Polski miały jeszcze kilka dogodnych okazji do podwyższenia wyniku (m.in. za sprawą Jedlińskiej, Rędzi czy Kopińskiej), ale ostatecznie ich licznik w niedzielne popołudnie zatrzymał się na jednej bramce. Tym samym pierwsze, historyczne zwycięstwo TME SMS-u Łódź w europejskich pucharach stało się faktem.

O awans do kolejnej fazy eliminacji Ligi Mistrzyń powalczą fińskie KuPS Kuopio i belgijski RSC Anderlecht. Ten mecz zakończy turniej rozgrywany na Stadionie Miejskim im. Władysława Króla w Łodzi. A piłkarki TME SMS-u już w środę odrobią ligowe zaległości i zmierzą się w Bydgoszczy ze Sportisem KKP w 2. kolejce Ekstraligi.

FC Gintra - TME SMS Łódź 0:1 (0:0)
0:1 - Anna Rędzia 53'

FC Gintra: Madison Abigail Less - Samantha Lee Johnson Rosette - Emily Goodson, Aviza Shannon, Algimante Mikutaite - Athena Kuehn, Hanna Debose - Vivian Ikechukwu, Marija Galkina (68' Miracle Porter), Trudi Carter - Koku Oluwadamilola.

TME SMS: Oliwia Szperkowska - Yurina Enjo (46' Nadia Krezyman), Daria Sokołowska, Urszula Onoszko, Julia Kolis - Dominika Gąsieniec (76' Małgorzata Lichwa), Oliwia Domin (46' Ernestina Abambila), Gabriela Grzybowska, Anna Rędzia (88' Magdalena Dąbrowska) - Paulina Filipczak (46' Klaudia Jedlińska), Dominika Kopińska.

Sędziowała: Alexandra Collin (Francja).

Żółte kartki: Gąsieniec, Kolis (TME SMS).

Czy TME SMS Łódź obroni mistrzostwo Polski?