Wyjątkowe wydarzenie z okazji nowego sezonu ligi ukraińskiej. Sprawdź, kto pojawił się na boisku

We wtorek meczem Szachtar Donieck - Metalist Charków zainaugurowała rozgrywki ukraińska ekstraklasa. Spotkanie rozpoczął ranny żołnierz, Jarosław Wołyk.

Piotr Bobakowski
piłkarze Szachtara i Metalista przed inauguracją rozgrywek PAP/EPA / ROMAN PILIPEY / Na zdjęciu: piłkarze Szachtara i Metalista przed inauguracją rozgrywek
Ukraiński futbol w wydaniu ligowym powrócił. W poniedziałek 22 sierpnia rozpoczęły się młodzieżowe rozgrywki do lat 19 (więcej TUTAJ), a dziś do rywalizacji przystąpiły kluby ekstraklasy.

W przeddzień Dnia Niepodległości Ukrainy i sześć miesięcy po napaści rosyjskich wojsk liga ukraińska wznawia rozgrywki jako symbol buntu wobec okupanta z Rosji - pisze "The Telegraph".

Gazeta opisuje bardzo wymowne sceny z meczu Szachtara Donieck z Metalistem 1925 Charków (0:0). Ich bohaterem był ranny ukraiński żołnierz ocalony z oblężenia Mariupola, Jarosław Wołyk.

"Wołyk wymaszerował dziś z tunelu Stadionu Olimpijskiego w Kijowie i kuśtykając na prawą nogę skierował się w stronę środka boiska. Jeszcze niedawno był świadkiem okrucieństw ze strony rosyjskiego najeźdźcy, a dziś przyszło mu rozpoczynać mecz piłki nożnej" - czytamy.

Ukraińska Premier-liha będzie grać bez udziału publiczności. Rząd uznał, że sytuacja w kraju jest ciągle zbyt niebezpieczna. Piłkarze, trenerzy i sędziowie w przypadku włączenia się syren alarmowych są zobowiązani natychmiast przerwać zawody i udać się do najbliższego schronu.

W schronach przeciwlotniczych - pomysł jest w fazie dyskusji - mają być zainstalowane rowerki treningowe, które pomogą rozgrzewać się zawodnikom, gdyby dochodziło do powtarzających się przerw w meczach.