Ligue 1: niespodziewana pierwsza strata punktów przez Paris Saint-Germain

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Mohammed Badra / Na zdjęciu: Neymar
PAP/EPA / Mohammed Badra / Na zdjęciu: Neymar

W 4. kolejce Ligue 1 2022/2023 faworyzowany zespół Paris Saint-Germain tylko zremisował przed własną publicznością z AS Monaco (1:1).

Niedzielne starcie w Paryżu zapowiadało się ciekawie, chociaż jego zdecydowanym faworytem wydawała się być ekipa PSG, która znakomicie rozpoczęła sezon francuskiej ekstraklasy.

Jednakże od początku rywalizacji zespół z Monaco dobrze grał w defensywie i nie pozwalał na zbyt wiele paryskim gwiazdom, czyli Kylianowi Mbappe, Neymarowi i Lionelowi Messiemu.

Podopieczni Philippe'a Clementa byli nastawieni na grę z kontrataku i wykorzystali swoją okazję w 20. minucie. Wówczas piłkę przechwycił Mohamed Camara, który zagrał ją do Aleksandra Gołowina. Natomiast Rosjanin obsłużył świetnym, prostopadłym podaniem Kevina Vollanda, a ten pewnym uderzeniem z około 16 metrów pokonał Gianluigiego Donnarummę.

Taki obraz gry podrażnił mistrzów Francji, którzy jednak grali zbyt wolno, przez co nie mogli zaskoczyć dobrze ustawionej obrony przyjezdnych. Paris Saint-Germain było o krok od zdobycia bramki w 45. minucie batalii, kiedy to najpierw w słupek trafił Messi, zaś po chwili aluminium obił Mbappe, który zmarnował 100-procentową okazję do strzelenia gola.

Tuż po zmianie stron AS Monaco mogło podwyższyć swoje prowadzenie. Jednakże nad poprzeczką z około 20 metrów uderzył Wissam Ben Yedder.

Z czasem piłkarze PSG zaczęli przejmować kontrolę nad boiskowymi wydarzeniami, a swoją przewagę udokumentowali bramką Neymara z rzutu karnego w 70. minucie potyczki. "Jedenastka" została podyktowana dopiero po wideoweryfikacji, która wykazała faul Guillermo Maripana na Neymarze.

Paris Saint-Germain chciało pójść za ciosem i było bardzo blisko zdobycia swojej drugiej bramki w tym meczu, lecz futbolówka posłana przez Achraf Hakimi odbiła się od słupka i wyszła poza linię końcową boiska.

W końcówce spotkania swoją kolejną szasnę zmarnował Kylian Mbappe (przegrał pojedynek sam na sam z Alexandrem Nuebelem) i starcie zakończyło się niespodziewanym podziałem punktów.

Ligue 1, 4. kolejka:

Paris Saint-Germain - AS Monaco 1:1 (0:1) 0:1 - Kevin Volland 20' 1:1 - Neymar 70' (k.)

Paris Saint-Germain: Gianluigi Donnarumma - Achraf Hakimi, Marquinhos (86' Nordi Mukiele), Sergio Ramos, Presnel Kimpembe, Nuno Mendes - Marco Verratti, Renato Sanches (63' Danilo) - Lionel Messi (86' Pablo Sarabia), Kylian Mbappe, Neymar.

AS Monaco: Alexander Nubel - Ruben Aguilar, Axel Disasi, Guillermo Maripan, Benoit Badiashile, Caio Henrique - Mohamed Camara (74' Jean Lucas), Aleksandr Gołowin (63' Breel Embolo), Youssouf Fofana - Kevin Volland [(25' Maghnes Akliouche) 63' Takumi Minamino], Wissam Ben Yedder.

Żółte kartki: Achraf Hakimi, Marco Verratti, Presnel Kimpembe, Neymar (Paris Saint-Germain) oraz Caio Henrique, Benoit Badiashile, Mohamed Camara, Maghnes Akliouche (AS Monaco).

Sędziował: Benoit Bastien.