Festiwal niewykorzystanych szans Zielińskiego. Napoli uporało się ze Szkotami

W ciągu kilku sekund Piotr Zieliński zmarnował dwa rzuty karne. Polak nie będzie miał miłych wspomnień z meczu Ligi Mistrzów, w którym jego SSC Napoli pokonało Rangers FC 3:0.

Rafał Szymański
Piotr Zieliński podczas wykonywania rzutu karnego Getty Images / Stu Forster / Piotr Zieliński podczas wykonywania rzutu karnego
Przed pierwszym gwizdkiem arbitra pamięć królowej Elżbiety II została uczczona minutą ciszy. Potem na Ibrox Stadium wybrzmiał hymn Wielkiej Brytanii. Gospodarze z premedytacją zlekceważyli zakaz UEFA (więcej TUTAJ).

Nie minęła minuta gry, a podopieczni Giovanniego van Bronckhorsta mogli objąć prowadzenie. James Tavernier znakomicie dograł do Alfredo Morelosa, napastnika strzelił głową minimalnie obok słupka.

Kilkadziesiąt sekund później naprawdę blisko był Piotr Zieliński. Reprezentant Polski kropnął z kilku metrów, piłka była poza zasięgiem doświadczonego Allana McGregora i odbiła się od lewego słupka.

W pierwszej fazie meczu trwała wymiana ciosów. Scott Arfield uderzeniem z dużej odległości przetestował Alexa Mereta, który sparował piłkę na rzut rożny.

Zieliński mógł zapisać na swoim koncie asystę w 18. minucie. Po podaniu kadrowicza Giovanni Simeone miał przed sobą tylko bramkarza Rangers FC, snajper zmarnował świetną okazję bramkową.

Warty uwagi był strzał Connora Goldsona z 53. minuty rywalizacji. Środkowy obrońca gospodarzy szczęśliwie uderzał głową. Meret miał dużo szczęścia, bo piłka przeleciała obok słupka.

Antonio Mateu Lahoz podyktował "jedenastkę" po ewidentnym faulu na Giovannim Simeone. James Sands został ukarany drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę.

Do strzału został wyznaczony Zieliński. McGregor rzucił się w lewy dolny róg i obronił strzał Polaka, ale nie miał już szans na interwencję po dobitce Politano. Sędzia uznał, że golkiper zbyt szybko opuścił linię bramkową.

Hiszpański arbiter zarządził powtórkę. Zieliński kolejny raz podszedł do piłki, znowu uderzył w lewą stronę i McGregor popisał się fantastyczną interwencją. To nie był dzień 28-latka.

Lahot przyznał SSC Napoli jeszcze jeden rzut karny w 67. minucie, gdy Borna Barisić zagrał piłkę ręką. Tym razem Politano pewnie uderzył z 11. metrów. McGregor wyczuł intencje rywala, lecz piłka była poza jego zasięgiem.

Zieliński mógł się zrehabilitować w samej końcówce. Ofensywny pomocnik przymierzył zza pola karnego, zaś McGregor wykazał się refleksem.

Ekipa Spallettiego w 85. minucie wykorzystali grę w przewadze liczebnej, akcję przeprowadzili rezerwowi. Mathias Olivera przytomnie podał do Giacomo Raspadoriego, snajper miał trochę miejsca w polu karnym i wykorzystał swoją szansę.

W doliczonym czasie swoją obecność na murawie zaznaczył kolejny rezerwowy, Tanguy Ndombele. Francuz najpierw zastąpił Zielińskiego, a w doliczonym czasie wykorzystał podanie Andre-Francka Zambo Anguissy.

SSC Napoli zwyciężyło 3:0 w starciu wyjazdowym z Rangers FC i nadal jest liderem tabeli grupy A Ligi Mistrzów. Była to pierwsza konfrontacja tych drużyn w historii europejskich pucharów.

Rangers FC - SSC Napoli 0:3 (0:0)
0:1 - Matteo Politano (k.) 68'
0:2 - Giacomo Raspadori 85'
0:3 - Tanguy Ndombele 90+1'

Rangers: Allan McGregor - James Tavernier (82' Glen Kamara), Connor Goldson, James Sands, Borna Barisić, John Lundstram, Steven Davis (82' Malik Tillman), Ryan Jack (63' Leon King), Scott Arfield (73' Rabbi Matondo), Ryan Kent, Alfredo Morelos (72' Antonio Colak).

Napoli: Alex Meret - Giovanni Di Lorenzo, Kim Min Jae, Amir Rrahmani, Mario Rui (77' Mathias Olivera), Andre-Franck Zambo Anguissa, Stanislav Lobotka, Piotr Zieliński (83' Tanguy Ndombele), Matteo Politano (79' Alessio Zerbin), Chwicza Kwaracchelia (90' Eljif Elmas), Giovanni Simeone (77' Giacomo Raspadori).

Żółte kartki: Morelos, Lundstram, Sands, Barisić, Tavernier (Rangers) - Politano (Napoli).

Czerwona kartka: Sands (za drugą żółtą).

Sędzia: Antonio Mateu Lahoz (Hiszpania).