Tak zaprotestują na mundialu w Katarze. "Kolor żałoby"

Reprezentacja Danii przygotowuje się do startu w mistrzostwach świata. Wiadomo już, w jakich strojach zagrają piłkarze z tego kraju. Trzeci komplet ma być protestem przeciwko sytuacji w Katarze.

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Christian Eriksen, na małym zdjęciu: czarna koszulka reprezentacji Danii na MŚ 2022 w Katarze PAP/EPA / MADS CLAUS RASMUSSEN / Instagram/hummelsport / Na zdjęciu: Christian Eriksen, na małym zdjęciu: czarna koszulka reprezentacji Danii na MŚ 2022 w Katarze
Już za niespełna dwa miesiące zainaugurowane zostaną mistrzostwa świata 2022. Jedną z drużyn uczestniczących w mundialu będzie reprezentacja Danii. Jej rywalami będą Francja, Australia oraz Tunezja. Obecnie poszczególne drużyny prezentują, w jakich strojach wystąpią w mistrzostwach.

Nie inaczej jest w przypadku Duńczyków. Firma Hummel pokazała w mediach społecznościowych, jak będą wyglądać koszulki drużyny narodowej. W przypadku pierwszego i drugiego kompletu nie ma zaskoczenia. Są to czerwone oraz białe koszulki.

Z kolei kolorem trzeciego kompletu będzie czerń. To protest przeciwko temu, co działo się podczas budowy stadionów na mistrzostwa świata. Chodzi o pracowników nieludzko traktowanych podczas prac. Wielu z nich zginęło w trakcie budowy obiektów na mundial.

ZOBACZ WIDEO: Kto zawiódł w kadrze? Jemu mówimy "nie"

"Kolor żałoby. Idealny na trzeci komplet na tegoroczne mistrzostwa świata. Chociaż na całego wspieramy reprezentację Danii, to nie należy mylić tego z poparciem dla turnieju, który kosztował życie tysięcy ludzi. Nie chcemy być widoczni. Pragniemy wygłosić oświadczenie na temat stanu praw człowieka w Katarze i traktowania migrantów, którzy pracowali jako budowniczy stadionów" - czytamy na profilu duńskiej firmy odzieżowej.

Jednak na Twitterze prof. Simon Chadwick z SKEMA Business School odniósł się do oświadczenia duńskiej firmy i wyliczył, że ta ubiera m.in. kluby z Kataru. Decyzję odnośnie strojów reprezentacji Danii nazywa "biznesową, ale też moralną".

Zauważył, że drużyna Al Kharaitiyat "wygląda olśniewająco" w strojach firmy. To zespół z miasta-gospodarza mundialu, a na jego stadionie rozgrywane będą mecze MŚ. Przy budowie obiektu również dochodziło do śmiertelnych wypadków.

Tak wygląda trzeci komplet strojów Duńczyków:

A tak wyglądają pierwszy oraz drugi komplet:

Czytaj także:
Poznaliśmy rywali Polaków przed wyjazdem na mundial. To nie będzie łatwy mecz
Świetna wiadomość dla polskich klubów. Chodzi o europejskie puchary

Wszystkie mecze obejrzysz na TVP 1 w Pilocie WP (link sponsorowany)

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×