Nerwy w meczu Radomiaka z Pogonią. Zwycięski gol w 90. minucie

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Piotr Polak / Na zdjęciu: Roberto Alves (z lewej) i Damian Dąbrowski (z prawej)

Trzy gole, kontrowersje i dwie czerwone kartki - to bilans drugiej połowy w meczu Radomiaka z Pogonią. Drużyna ze Szczecina strzeliła decydującego gola na 2:1 w 90. minucie.

Zespoły miały szansę na poprawienie sobie samopoczucia po porażce poniesionej w środku tygodnia. Radomiak w Fortuna Pucharze Polski nie poradził sobie z trzecioligową Lechią Gdańsk i został pokonany w konkursie rzutów karnych. Z kolei ostatnim przeciwnikiem Pogoni w pucharze był Raków.

Po raz ostatni przed mundialem pokazał się w lidze Kamil Grosicki. Nie minęła minuta meczu i kadrowicz Czesława Michniewicza dostał podanie na wolne pole, a jego dogranie zostało zmarnowane przez Lukę Zahovicia oraz Wahana Biczachczjana. Radomiak odpowiedział w 4. minucie niecelnym strzałem Mauridesa, więc już początek starcia był energiczny.

Trener Jens Gustafsson postawił na doświadczoną jedenastkę z Dante Stipicą, Michałem Kucharczykiem czy Rafałem Kurzawą. Od początku meczu pokazał się także Wahan Biczachczjan i w 9. minucie postraszył Radomiaka strzałem zza pola karnego. Kopnięta przez Ormianina piłka odbiła się o słupka.

W 30. minucie zapachniało z kolei golem Mauridesa. Dostał on podanie od Luisa Machado i przed oddaniem strzału, wymanewrował jednego defensora Pogoni. Znalazł się jednak jeszcze Benedikt Zech i zablokował uderzenie. Austriak świętował interwencję, jakby zdobył mistrzostwo Polski.

Druga połowa rozpoczęła się tak jak pierwsza - atakiem Kamila Grosickiego. Po jego dograniu piłka przeleciała obok bramki. Sytuacja miała jednak ciąg dalszy - Damian Kos gwizdnął rzut karny za faul Mateusza Cichockiego na Luce Zahoviciu. Polak przytrzymał starającego się dostać do piłki Słoweńca. Gospodarze byli wściekli po decyzji gdańszczanina.

Za wykonanie rzutu karnego zabrał się Kamil Grosicki i w 52. minucie zdobył prowadzenie 1:0 dla Pogoni. Bramkarz Radomiaka próbował czarować, odsłonił jeden z narożników, ale nie zdekoncentrował reprezentanta Polski. Radomiak musiał gonić w dziesięciu, ponieważ na domiar złego Cichocki zobaczył drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę za sprokurowanie rzutu karnego.

Gonienie w dziesięciu nie było teoretycznie prostym zadaniem. Tym bardziej, że piłkarze Radomiaka zagotowali się. Potrafili jednak przekuć złość w gola na 1:1 w 69. minucie. Mateusz Grzybek huknął pod poprzeczkę po dośrodkowaniu Lisandro Semedo przedłużonym przez Mauridesa. Tym razem goście mieli pretensje do sędziów, ponieważ uznali, że piłka opuściła boisko.

Pogoń powalczyła do końca i strzeliła gola na 2:1 w ostatniej minucie podstawowego czasu. To ona rozstrzygnęła starcie. Damian Dąbrowski dostał podanie od Marcela Wędrychowskiego przed polem karnym przeciwnika i huknął prosto do siatki. Nie zdążył zapobiec nieszczęściu na linii Gabriel Kobylak i Radomiak nawet nie zapunktował na zakończenie rundy.

Radomiak - Pogoń Szczecin 1:2 (0:0) 0:1 - Kamil Grosicki (k.) 52' 1:1 - Mateusz Grzybek 69' 1:2 - Damian Dąbrowski 90'

Radomiak: Gabriel Kobylak - Pedro Justiniano, Raphael Rossi, Mateusz Cichocki - Damian Jakubik, Roberto Alves (90' Dominik Sokół), Jakub Nowakowski, Mateusz Grzybek - Lisandro Semedo (90' Leandro), Maurides, Luis Machado (90' Daniel Łukasik)

Pogoń: Dante Stipica - Michał Kucharczyk, Benedikt Zech, Mariusz Malec, Leonardo Borges (87' Luis Mata) - Damian Dąbrowski, Mateusz Łęgowski (64' Marcel Wędrychowski) - Rafał Kurzawa (76' Sebastian Kowalczyk), Wahan Biczachczjan (87' Kamil Drygas), Kamil Grosicki - Luka Zahović (87' Alexander Gorgon)

Żółte kartki: Cichocki, Rossi, Machado, Alves (Radomiak) oraz Dąbrowski (Pogoń)

Czerwone kartki: Mateusz Cichocki (Radomiak) /50' - za drugą żółtą/, Raphael Rossi (Radomiak) /90' - za drugą żółtą/

18 Miedź Legnica 34 4 11 19 33:55 23

Czytaj także: Trener Górnika Zabrze skomentował pucharową wpadkę. "Męczyliśmy się" Czytaj także: Gorąco na trybunach, letnio na boisku. Wisła Kraków nie zatrzymała drugoligowca

Czy Pogoń Szczecin awansuje w tym sezonie do europejskich pucharów?