Z mundialu będą wracać w strachu. Grozi im nawet kara śmierci

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Rolex dela Pena / Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Iranu
PAP/EPA / Rolex dela Pena / Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Iranu
zdjęcie autora artykułu

Piłkarze Iranu przed meczem z Anglią na mundialu Katar 2022 zaprotestowali przeciwko nieprzestrzeganiu praw kobiet w ich państwie. Teraz grożą im poważne sankcje.

W tym artykule dowiesz się o:

Podczas odgrywania hymnów przed poniedziałkowym meczem mundialu Katar 2022 Anglia - Iran (6:2) doszło do niecodziennej sytuacji. Piłkarze z Azji, w proteście przeciwko łamaniu praw kobiet w ich państwie, milczeli kiedy na stadionie odgrywany był hymn Islamskiej Republiki Iranu (więcej TUTAJ).

Zachowanie irańskich piłkarzy było potem szeroko komentowane w światowych mediach.

Jak pisze brytyjski dziennik "The Sun", reprezentantom po powrocie z mistrzostw świata Katar 2022 grożą poważne sankcje, włącznie z karą śmierci.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Neymar błysnął geniuszem. Zrobił to jako jedyny

"Polityczne protesty w Iranie są złamaniem obowiązującego prawa. Jest to jedno z przestępstw, podlegających karze śmierci. Bunt kadry narodowej na międzynarodową skalę z pewnością wywoła furię wśród reżimowych władz i może wywołać chęć zemsty" - czytamy na stronach gazety.

Kobiety w Iranie nie mają żadnych praw i są na każdym kroku dyskryminowane. Państwo nie chroni ich w wystarczający sposób przed przemocą (np. domową), a także m.in. wczesnymi i wymuszonymi małżeństwami.

Zobacz: Znowu to zrobili! Gest Anglików przed meczem MŚ

Źródło artykułu: