Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Katarczyk podał, ile osób straciło życie przed MŚ. Drastyczna rozbieżność

- Pomiędzy 400 a 500 osób - tak Hassan Al-Thawadi, szef komitetu organizacyjnego MŚ w Katarze, odpowiedział na pytanie o liczbę zgonów robotników-migrantów przed mundialem. Problem w tym, że różni się ona znacząco od tej podawanej przez media.

Michał Fabian
Michał Fabian
stadion Al Bayt w Al-Khor, który powstał na MŚ 2022, na małym zdjęciu: Hassan Al-Thawadi Getty Images / Anatolu Agency / Twitter/PiersUncensored / Na zdjęciu: stadion Al Bayt w Al-Khor, który powstał na MŚ 2022, na małym zdjęciu: Hassan Al-Thawadi
Piers Morgan niedawno przeprowadził głośny wywiad z Cristiano Ronaldo (który doprowadził do odejścia piłkarza z Manchesteru United).

Kolejna rozmowa znanego brytyjskiego dziennikarza również odbiła się szerokim echem na całym świecie. Tym razem to wywiad z Hassanem Al-Thawadim, szefem komitetu organizacyjnego mistrzostw świata 2022.

Morgan w pewnym momencie zaczął pytać Katarczyka o jedną z najbardziej drażliwych kwestii - zgony pracowników-migrantów, którzy przyjechali do Kataru, by budować stadiony oraz inne obiekty infrastruktury.

ZOBACZ WIDEO: "To jest znaczące". Co się wyprawiało w szatni Argentyńczyków?

"Jaka jest uczciwa, realistyczna liczba zgonów?"

Brytyjczyk próbował najpierw dowiedzieć, ilu pracowników z innych krajów zmarło podczas budowy stadionów na MŚ. - To trzy zgony związane z pracą, a także 37 zgonów niezwiązanych z pracą - odparł Al-Thawadi.

Wiadomo jednak, że migranci budowali całą infrastrukturę - m.in. hotele, apartamentowce czy drogi. Często robili to w nieludzkich warunkach, w potwornym upale i za marne pieniądze.

Morgan drążył więc temat. - Jaka jest uczciwa, realistyczna liczba zgonów pracowników-migrantów, którzy zmarli w wyniku pracy przed mistrzostwami świata? - zapytał dziennikarz.

- Szacuje się, że pomiędzy 400 and 500 osób. Nie mam dokładnych liczb - odparł Al-Thawadi.

"400-500" kontra "ponad 6500"

Problem w tym, że liczba podana przez Katarczyka znacząco różni się od tej, którą podają zagraniczne media. W lutym 2021 r. brytyjskie media - "The Guardian" i "The Times" - informowały o śmierci ponad 6,5 tys. robotników-migrantów w Katarze, w latach 2011-2020.

Infrastrukturę na MŚ 2022 budowali pracownicy m.in. z Pakistanu, Indii, Sri Lanki, Bangladeszu czy Nepalu. Wspomniane dane o zgonach pochodzą ze źródeł rządowych tych pięciu krajów. Brytyjczycy podkreślali, że śmiertelnych przypadków w Katarze musiało być zdecydowanie więcej, bo w tym kraju pracowali także robotnicy z Filipin i Kenii.

Nasz reporter na mundial Dariusz Faron przedstawił niedawno historię pewnej rodziny z Indii. Jagan - mąż i ojciec - wyjechał do Kataru do pracy. Żywy już nie wrócił. "Dwie godziny po ostatnim telefonie do rodziny Jagan wskoczył z kolegą do tunelu, żeby naprawić uszkodzoną rurę. Nagle osunęła się ziemia. Nie mieli szans" - pisał Faron (tekst można przeczytać TUTAJ>>).

Wypowiedziami szefa komitetu organizacyjnego MŚ 2022 jest zbulwersowany Mustafa Qadri, dyrektor wykonawczy Euqidem Research, firmy, która opublikowała raport na temat liczby zgonów pracowników-migrantów w Katarze.

- To, że mówi, że były ich setki, jest szokujące. Nie mają pojęcia o tym, co się dzieje - powiedział Qadri cytowany przez The Associated Press.

Homoseksualiści? "W Katarze są bezpieczni"

W wywiadzie z Al-Thawadim Morgan poruszył także inne drażliwe wątki - m.in. stosunek Katarczyków do środowiska LBGTQ+ (w tym kraju związki jednopłciowe są zakazane).

Kilka reprezentacji z Europy planowało akcję, która miała zwrócić uwagę na tę kwestię. Kapitanowie mieli założyć tęczowe opaski z napisem "OneLove". Gdy jednak FIFA wkroczyła do akcji, grożąc sankcjami (w tym indywidualnymi karami dla piłkarzy), Anglicy czy Niemcy wycofali się z tego pomysłu.

- Jeśli (akcja z opaskami - przyp. red.) została zrobione specjalnie w celu zwrócenia się do Kataru, to mam z tym problem. Jeśli to było coś, co miało zostać zrobione, a europejskie kraje miały to nosić na stałe, to już zależy od nich - powiedział szef komitetu organizacyjnego MŚ 2022.

Al-Thawadi podkreślił ponadto, że Katar jest bezpiecznym miejscem dla osób homoseksualnych.

- Tak, każdy może być bezpieczny w Katarze i mieszkać bezpiecznie w Katarze - przyznał. - Publiczne okazywanie uczuć generalnie nie jest częścią naszej kultury, ale trzymanie się za ręce na ulicy jest w porządku - dodał.

Czytaj także: Zobaczyli tęczowe kolory i się zaczęło. Znowu głośno o Katarczykach

Wszystkie mecze obejrzysz na TVP 1 w Pilocie WP. 

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
Komentarze (4)
 • Jarosław Kowalski Zgłoś komentarz
  zadna normalna Polka nie mieszka w Katarze chyba ze prostytutka, kogo wiec tu sluchac, smieszne
  • xavo Zgłoś komentarz
   Hydraulik też chciałby mieć ciepło na budowie, ale ciepło robi się kiedy kończy swoją pracę. Nigdy się nie dowiemy ile osób tam zmarło czy zginęło.
   • janusz antoni z Poznania Zgłoś komentarz
    Podają jeden, dosłownie jeden przykład i upierają się przy liczbie 6500, moim zdaniem wyssanej przez dziennikarzy z palca. Na każdej budowie nawet w Polsce wypadki się zdarzają, a przy
    Czytaj całość
    takim rozmachu jak był w Katarze tym bardziej. Polki mieszkające w Katarze powiedziały, że ci robotnicy i tak mieli lepsze warunki niż w swoich ojczystych krajach. Więc o co chodzi, po co ta nagonka na Katar. Jak na razie impreza jest SUPER, w dzisiejszych czasach nikt by takiej nie zrobił.
    Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
    ×
    Sport na ×