Szokujące dane! Tysiące ludzi zmarło podczas przygotowań do MŚ 2022 w Katarze

WP SportoweFakty / Michał Kołodziejczyk / Żadnych mebli, ani działającej klimatyzacji. Robotnicy w kaskach wykończeni leżą pod ścianami, niektórzy rozmawiają. Smród potu i brudu wierci w nosie.
WP SportoweFakty / Michał Kołodziejczyk / Żadnych mebli, ani działającej klimatyzacji. Robotnicy w kaskach wykończeni leżą pod ścianami, niektórzy rozmawiają. Smród potu i brudu wierci w nosie.

Dziennikarze "The Guardian" ujawnili, że podczas przygotowań do piłkarskich mistrzostw świata w Katarze zmarło ponad 6500 pracowników migracyjnych. Całkowita liczba ofiar jest jednak jeszcze wyższa.

W tym artykule dowiesz się o:

W grudniu 2010 roku FIFA ogłosiła, że Katar zostanie gospodarzem piłkarskich MŚ 2022. Od tego czasu rozpoczęły się przygotowania na wielką skalę, podczas których potwierdzono już ponad 6500 przypadków śmiertelnych wśród pracowników migracyjnych.

Zgodnie z danymi z ambasad, do których dotarł "The Guardian", w latach 2011-2020 zginęło w Katarze 5927 pracowników z Indii, Bangladeszu, Nepalu i Sri Lanki. Do tego Brytyjczycy donoszą o 824 zgonach Pakistańczyków.

To nie są jednak pełne dane. Nie obejmują bowiem przypadków śmiertelnych obywateli Filipin, Kenii czy innych krajów, z których ludzie masowo migrują do pracy w Katarze przy organizacji mistrzostw świata. Do tego w raporcie nie uwzględniono zgonów w ostatnich miesiącach 2020 roku.

W Katarze infrastruktura pod najważniejszą piłkarską imprezę na świecie musiała być budowana od zera. Powstało 7 stadionów, lotnisko, drogi, system transportu publicznego, hotele, a nawet całe nowe miasto - Lusajl, w którym zostanie rozegrany finał imprezy. Do wielkiego przedsięwzięcia zatrudniono migrujących pracowników, głównie z biednych azjatyckich i afrykańskich państw - łącznie ok. 2 mln osób.

Wśród przyczyn śmierci najczęściej podaje się "zgony naturalne", często przypisane ostrej niewydolności serca lub układu oddechowego. Już wcześniej "The Guardian" informował, że taka klasyfikacja w Katarze dokonywana jest często bez sekcji zwłok. Inne zarejestrowane przyczyny zgonów to wypadki samochodowe, wypadki na budowach czy samobójstwa. Warto dodać, że pracownicy migracyjni pracowali także latem, gdy temperatura potrafiła sięgać nawet 50 stopni Celsjusza.

Rząd Kataru twierdzi, że liczba zgonów jest proporcjonalna do wielkości siły roboczej przybyłych imigrantów. "Głęboko żałujemy wszystkich tych tragedii i zbadaliśmy każdy incydent, aby upewnić się, że wyciągnięto wnioski" - poinformował Brytyjczyków komitet organizujący mistrzostwa świata w Katarze.

O sytuacji pracowników migracyjnych przy organizacji mistrzostw świata w Katarze pisał na naszych łamach Michał Kołodziejczyk w kwietniu 2019 roku. "Mieszkają w specjalnych miastach pracy - obozach zbudowanych z baraków i rozmieszczonych w odległości nawet 70 kilometrów od Dauhy, gdzie gnieżdżą się po kilkunastu w jednym pomieszczeniu. Pracują w nieludzkich warunkach, przy temperaturze przekraczającej latem 50 stopni Celsjusza, a do tego nie mogą z pracy zrezygnować" (cały tekst dostępny TUTAJ).

Mistrzostwa świata w Katarze odbędą się w dniach 21 listopada - 18 grudnia 2022 roku. Już w marcu odbędą się pierwsze mecze eliminacyjne do turnieju w strefie europejskiej. Polacy zmierzą się z Anglią, Węgrami, Albanią, Andorą i San Marino.

Czytaj teżMundial 2022. Katar - cena miłości

Komentarze (4)
avatar
eraa
23.02.2021
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
igrzyska śmierci kto chętny tam jechać to ma krew na rękach 
avatar
MKSKorona1973
23.02.2021
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
To nie Covid jest przyczyną tylko ludzie chorują na wiele schorzeń, ale te barany w mediach wymyślają jaki to śmiercionośny świrus. 
avatar
tomas68
23.02.2021
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Za pracą w ręce śmierci. 
avatar
joł
23.02.2021
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
to fifa ma na rękach krew tych ludzi! katarczycy też, ale główną winę ponoszą władze tej organizacji mafijnej