Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

"To celowe oszustwo". FIFA ma problem, zostało wszczęte postępowanie

Wygląda na to, że FIFA ma kolejne kłopoty. Tym razem do gry wkroczyli ekolodzy, który wszczęli postępowanie przeciwko tej organizacji. Chodzi o domniemane kłamstwo na temat neutralności klimatycznej turnieju w Katarze. Co dalej?

Artur Babicz
Artur Babicz
Gianni Infantino Getty Images / Stephen Nadler/ISI Photos / Na zdjęciu: Gianni Infantino.
Powiedzieć, że FIFA w ostatnich miesiącach traci wizerunkowo to jakby nie powiedzieć nic. Już od samego wyboru Rosji i Kataru na gospodarzy mistrzostw świata kolejno w 2018 i 2022 roku nie wyglądało to najlepiej. Jednak już nawet sama impreza w Euroazji nie budziła tyle kontrowersji, co turniej w Zatoce Perskiej.

Fatalne warunki dla pracowników podczas przygotowania infrastruktury mundialu w Katarze, brak poszanowania dla mniejszości czy też ogromne ograniczenia dla fanów (jak i sponsorów) podczas samej imprezy to tematy, które budziły ogromne kontrowersje.

To jednak nie wszystko. Gianni Infantino może mieć kolejny problem, ponieważ, jak donosi "Bild", ekolodzy z Swiss Climate Alliance złożyli skargę na FIFA, w związku, z którą wszczęto postępowanie o wprowadzanie kibiców w błąd podczas reklam FIFA podczas mundialu w Katarze. Międzynarodowa federacja piłkarska ogłasza wszem i wobec, że to były pierwsze neutralnie klimatycznie mistrzostwa świata.

Zdaniem ekologów ten przekazać był zbyt optymistyczny, a wręcz zakłamany. Mają to potwierdzać badania wykonane przez naukowców specjalizujących się w zmianach klimatycznych, ekologów oraz poszczególne media. Dlatego określenie "zielone mistrzostwa" mają być nadużyciem.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: show polskiego bramkarza. Zobacz, co zrobił na treningu

Co ważne, sprawa nie jest jedynie tematem medialnym. - Możemy potwierdzić, że toczy się u nas odpowiednia procedura - potwierdził dla "Bilda" Reto Inglin, prawnik Komisji Sprawiedliwego Handlu w Szwajcarii.

- Chcielibyśmy, aby FIFA zainwestowała swoje zasoby w unikanie emisji CO2, a nie tylko greenwashing. Jesteśmy przekonani, że Komisja Sprawiedliwego Handlu zwróci uwagę na naruszenia reklam przygotowanych przez FIFA - mówił Christian Luthi z Swiss Climate Alliance.

Na ten moment żadnego komentarza w sprawie toczącego się postępowania nie udzielił nikt ze struktur FIFA. Trzeba jednak podkreślić, iż nie jest to pierwsza sprawa tocząca się w tym temacie. Jeszcze w trakcie trwania mundialu, jeden z niemieckich organów nadzorujących reklamy w przekazie medialnym wezwał FIFA do nie wprowadzania niemieckich odbiorców w błąd.

Zobacz także: Jerzy Dudek ostro o Michniewiczu
Zobacz także: Sądny dzień dla rosyjskiego futbolu

Wszystkie mecze obejrzysz na TVP 1 w Pilocie WP. 

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
Komentarze (3)
 • tedy00 Zgłoś komentarz
  mają w nosie ekologie zobaczyli że mogą można wyrwać kase
  • ggdd Zgłoś komentarz
   Gdybyś, Babicz, nie miał skąd zżynać i przepisywać, to zdechłbyś z głodu...
   • zbych22 Zgłoś komentarz
    Do tej pory nikt nie mógł ugryźć FIFA, a zrobią to spece od żuczków i żabek zielonych.
    Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
    ×
    Sport na ×