Karne męczarnie FC Barcelony. Niedosyt Roberta Lewandowskiego

W drugim półfinale Superpucharu Hiszpanii do wyłonienia zwycięzcy niezbędne były rzuty karne. W nich Barcelona pokonała Betis. Po dogrywce był remis 2:2, a jedną z bramek dla Katalończyków zdobył Robert Lewandowski.

Michał Piegza
Robert Lewandowski Getty Images / Yasser Bakhsh / Na zdjęciu: Robert Lewandowski
W środę, do rozgrywanego w Rijadzie finału Superpucharu Hiszpanii awansował Real Madryt. W drugim spotkaniu zdobywca Pucharu Króla rywalizował z wicemistrzem kraju Barceloną, w której barwach mógł zagrać Robert Lewandowski.

Polak źle wszedł w mecz, brakowało mu czucia gry, kilka razy po podaniach Ousmane Dembele piłka "Lewemu" odskakiwała. Do czasu.

W spotkanie lepiej wszedł zespół Xaviego, ale to Betis mógł zdobyć gola. W 21. minucie piłka omal nie znalazła się w bramce Barcelony po strzale samobójczym. Marc-Andre ter Stegen ofiarnym wślizgiem zdołał wybić piłkę toczącą się do siatki.

W 25. minucie gracze Barcelony zdobyli gola. Raphinha wpadł w pole karne prawą stroną, dograł do Pedriego, który wszedł z drugiej linii i wślizgiem wbił piłkę do siatki. Po analizie VAR sędzia gola anulował, dopatrując się spalonego. W odpowiedzi, sześć minut później do dogrania Nabila Fekira z rzutu rożnego doszedł German Pezzella, Ter Stegen po raz kolejny uratował swoją drużynę.

Pięć minut przed przerwą w końcu z dobrej strony pokazał się Lewandowski. Z piłką ruszył Dembele, po raz kolejny zagrał do "Lewego". Pierwszy strzał Polaka zablokował obrońca, ale poprawka znalazła się w bramce Betisu.

Piłkarze z Sewilli chwilę przed przerwą mogli wyrównać, kiedy z pola karnego z pierwszej piłki uderzył Luis Henrique, Marc-Andre ter Stegen po raz kolejny świetnie zachował się w bramce.

Po zmianie stron Barcelona częściej zagrażała Betisowi. W 48. minucie kilka metrów przed bramką skiksował Lewandowski, Polak jednak był na spalonym. Betis długo nie był w stanie zagrozić po przerwie drużynie Xaviego. Momentami z boiska wiało nudą.

Ciekawiej zrobiło się w 62. minucie, kiedy Dembele wszedł w pole karne, zwiódł rywala, ale uderzył obok słupka. Chwilę później Francuz niespodziewanie zszedł z boiska.

Piłkarze, którzy pozostali na murawie nie potrafili wykreować zagrożenia pod bramką rywala. Niewiele udawało się Lewandowskiemu, który potwierdził, że od szczytu formy jest daleko.

Betis jednak zadał cios. W 77. minucie Luiz Henrique podał do Fekira, a ten płaskim strzałem z ok. 12 metrów pokonał bramkarza. Katalończycy mogli odpowiedzieć bardzo szybko. W 81. minucie gola dla Barcelony zdobył Lewandowski, ale wcześniej na spalonym znalazł się Ferran Torres i trafienie nie mogło zostać uznane.

W emocjonującej końcówce drużyny szukały zwycięskiej bramki. W 84. minucie z ostrego kąta uderzył Juan Miranda. Ter Stegen odbił piłkę! W doliczonym czasie gola powinien zdobyć Ansu Fati, ale strzał z pola karnego sparował Claudio Bravo.

Więcej bramek w regulaminowym czasie nie padło i sędzia zarządził dogrywkę. W niej, już w 93. minucie Barcelona wyszła na prowadzenie. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego piłka została wybita na piętnasty metr, a Ansu Fati kapitalnym strzałem pokonał Bravo.

To nie był koniec strzelania. W 102. minucie ponownie był remis. Luis Henrique zagrywał z okolic pola bramkowego, a rezerwowy Loren Moron z bliska pokonał Ter Stegena. W kolejnych minutach pod bramkami niewiele się działo i zwycięzcę musiał wyłonić konkurs "jedenastek".

W małej loterii w 1. kolejce do piłki podszedł Robert Lewandowski i pewnie trafił do siatki. W 3. strzał Juanmiego w środek bramki obronił Ter Stegen. Bramkarz odbił także uderzenie Williama Carvalho chwilę później, a awans Barcelonie zapewnił Pedri!

W niedzielę w finale Superpucharu Hiszpanii FC Barcelona zmierzy się z Realem Madryt.

Real Betis - FC Barcelona 2:2 (1:1, 0:1) k. 2:4
0:1 - Robert Lewandowski 40'
1:1 - Nabil Fekir 77'
1:2 - Ansu Fati 93'
2:2 - Loren Moron 102'