Pod koniec zeszłego roku świat obiegła smutna wiadomość o śmierci jednego z największych piłkarzy w historii - Pelego.
Brazylijczyk zmarł w wieku 82 lat z powodu niewydolności wielonarządowej wynikającej z nowotworu jelita.
Po śmierci legendy pojawiło się oczywiście wiele pomysłów na to, jak uhonorować zmarłego gwiazdora. W Rio De Janeiro dla przykładu postanowiono zmienić nazwę ulicy prowadzącej na słynny stadion Maracana, która od stycznia nosi imię Pelego.
ZOBACZ WIDEO: Niespodzianka na finiszu sezonu. "To nie wchodzi w grę"
Z jedną z najciekawszych inicjatyw wyszła jednak Fundacja Pelego, która wpadła na pomysł, by słowo "pele" oficjalnie wprowadzić do języka portugalskiego. Pod pomysłem zebrano ponad 125 tysięcy podpisów i dziś wiadomo już, że starania przyniosły skutek.
Wydawca najpopularniejszego słownika języka portugalskiego - Michaelis - potwierdził, że "pele" zostanie dodane do ich stron. Oficjalna definicja nowego słowa ma brzmieć następująco: "pele (przymiotnik) - ktoś niezwykły lub ktoś, kto ze względu na swoją wartość lub wyższość nie może się równać z niczym ani z nikim, tak jak Pele, pseudonim Edsona Arantesa do Nascimento (1940-2022), uważanego za największego sportowca wszech czasów; wyjątkowy, niezrównany, wybitny".
"Wyrażenie, które było już używane w odniesieniu do najlepszych w tym co robisz, jest wieczne na stronach słownika! Razem stworzyliśmy historię i umieściliśmy imię Króla piłki nożnej w naszym języku portugalskim. Pele znaczy 'NAJLEPSZY!'" - skomentowała fakt Fundacja Pelego.
Czytaj także:
- Polak o życiu w USA. "Czuję się jak w filmie"
- Polacy poznali rywali na mundialu. Z ostatniego wrócili z medalem