Liga Europejska: Porażka Celtiku, gol Obraniaka

W meczach 3. kolejki fazy grupowej Ligi Europejskiej UEFA nie obyło się bez niespodzianek. Za największą należy uznać zwycięstwo Sheriffu w konfrontacji z Twente. Coraz trudniejsza jest sytuacja Celtiku, który uległ HSV. Austria Wiedeń zdołała urwać punkty Werderowi. Zawiodła Valencia.

W tym artykule dowiesz się o:

W ciekawszych starciach Fulham podzielił się punktami z Romą, Lille rozbiło 3:0 Genoę (jedną z bramek strzelił Ludovic Obraniak), natomiast Lazio ograło 2:1 Villarreal. Na uwagę zasługuje wyczyn Benfiki. Portugalczycy rozgromili 5:0 Everton.

Grupa A:

Cenne zwycięstwo odniósł Ajax, dzięki czemu przesunął się na miejsce premiowane awansem. O triumfie Holendrów nad Dinamem Zagrzeb zadecydował gol z rzutu karnego Suareza oraz trafienie Rommedahla.

Bez bramek obyło się w Timisoarze, gdzie miejscowi podejmowali Anderlecht Bruksela. Przypomnijmy, że obrońca Belgów, Marcin Wasilewski cały czas leczy bardzo poważną kontuzję.

Ajax Amsterdam - Dinamo Zagrzeb 2:1 (1:0)

Grupa B:

Lille pokonało Genoę, a jedną z bramek strzelił reprezentant Polski - Ludovic Obraniak. Francuzi umocnili się na pozycji lidera.

Zawiodła Valencia. Nietoperze tylko zremisowały 1:1 ze Slavią Praga i tym sam zespół z Czech zdobył swój pierwszy punkt. Oba kluby kończyły pojedynek w dziesiątkę.

Grupa C:

Celtic Glasgow z Arturem Borucem w składzie i Łukaszem Załuską na ławce rezerwowych znów zawiódł. Tym razem Szkoci ulegli HSV 0:1, a o sukcesie Niemców zadecydował gol Berga.

Hapoel Tel Awiw rozbił 5:1 Rapid Wiedeń. Klub z Izraela do przerwy tylko remisował 1:1, ale po zmianie stron zaprezentował się znakomicie, dzięki czemu rozgromił Austriaków.

Celtic Glasgow - Hamburger SV 0:1 (0:0)

0:1 - Berg 63'

Hapoel Tel Awiw - Rapid Wiedeń 5:1 (1:1)

Grupa D:

Zawiodła Hertha. Zespół z Bundesligi uległ 0:1 SC Heerenveen, a w jego barwach przez pierwsze 45 minut grał Artur Wichniarek. Nie zagrał za to Łukasz Piszczek.

Ze sporymi problemami wygrał Sporting Lizbona, dzięki czemu jest coraz bliżej wywalczenia awansu do 1/16 finału. O zwycięstwie Portugalczyków nad FK Ventspils zadecydował gol Moutinho.

Hertha Berlin - SC Heerenveen 0:1 (0:1)

0:1 - Losada 36'

FK Ventspils - Sporting Lizbona 1:2 (0:1)

Grupa E:

FC Basel pokonało CSKA Sofia, dzięki czemu awansowało na pozycję lidera. O sukcesie Szwajcarów zadecydowały bramki Freia.

Giallorossi po słabej grze zremisowali z Fulham. Anglicy prowadzili po golu Hangelanda, ale w doliczonym czasie jedno oczko dał rzymianom Marco Andreolli. Warto odnotować, że AS Roma nie wykorzystała rzutu karnego, a gospodarze kończyli pojedynek w dziesiątkę.

Grupa F:

Znakomite zawody rozegrało Galatasaray. Ekipa z Turcji przewodzi stawce, a tym razem wygrała 4:1 z Dinamem Bukareszt. Bohaterem tego spotkania został Shabani Nonda.

Szczęśliwie wygrał Panathinaikos Ateny. Grecy zdobyli trzy punkty dzięki bramce z rzutu karnego Salpingidisa.

Galatasaray Stambuł - Dinamo Bukareszt 4:1 (2:0)

1:0 - Kewell 33'

2:0 - Nonda 42'

3:0 - Nonda 46'

4:0 - Blumer (k.) 58'

4:1 - N'Doye 63'

Panathinaikos Ateny - Sturm Graz 1:0 (0:0)

Grupa G:

Lazio bardzo szczęśliwie wygrało z Villarrealem. Włosi od 68. minuty grali w dziesiątkę, a pomimo to w doliczonym czasie rozstrzygnęli losy rywalizacji na swoją korzyść, dzięki czemu samodzielnie zajmują drugie miejsce.

Nieoczekiwany lider, Red Bull Salzburg nadal ma na koncie komplet oczek. Tym razem Austriacy ograli Lewskiego.

Lazio Rzym - Villarreal CF 2:1 (1:1)

1:0 - Zarate 20'

1:1 - Eguren 40'

2:1 - Rocchi 90'

Red Bull Salzburg - Lewski Sofia 1:0 (1:0)

Grupa H:

FC Sheriff Tiraspol sprawił niespodziankę i pokonał na własnym terenie Twente, dzięki czemu zajmuje teraz miejsce premiowane awansem.

W pojedynku ze Steauą Bukareszt całą pulę dla Fenerbahce Stambuł wywalczył Kazim Richards i tym samym ekipa z Turcji jest teraz liderem grupy H. Warto odnotować, że Paweł Golański rozegrał cały mecz, a Rafała Grzelaka zabrakło na placu gry.

FC Sheriff Tiraspol - FC Twente Enschede 2:0 (1:0)

1:0 - Balima 41'

2:0 - Franca 90'

Steaua Bukareszt - Fenerbahce Stambuł 0:1 (0:0)

Grupa I:

Swoje pierwsze punkty w tej edycji Ligi Europejskiej UEFA zdobyło BATE, które zdołało ograć kończącą pojedynek w dziewiątkę drużynę AEK.

Popis gry dała Benfica Lizbona. Portugalczycy rozgromili 5:0 angielski Everton. Po dwie bramki zdobyli Saviola i Cardozo, a jedną dołożył Luisao.

Grupa J:

Po raz kolejny znakomite zawody rozegrał Szachtar. Tym razem zespół z Ukrainy rozgromił 4:0 Toulouse, a bohaterem tego starcia został Adriano. Mariusz Lewandowski pojawił się na placu gry w 61. minucie.

Swoje pierwsze zwycięstwo odniósł Club Brugge, który dzięki Perisiciowi jest w tym momencie wiceliderem grupy J.

Club Brugge - Partizan Belgrad 2:0 (1:0)

1:0 - Perisić 4'

2:0 - Perisić 58'

Szachtar Donieck - FC Toulouse 4:0 (3:0)

Grupa K:

Znów szczęśliwie wygrało PSV. Holendrzy odnieśli zwycięstwo dzięki Reisowi, który wpisując się na listę strzelców w 72. minucie, zrehabilitował się za niewykorzystany rzut karny.

Swoje pierwsze zwycięstwo odniosła Sparta Praga. Dzięki temu, że Czesi ograli rumuński CFR Cluj, zajmują drugie miejsce w grupie K.

Grupa L:

Z problemami wygrał hiszpański Athletic. Ekipa z Bilbao do przerwy przegrywała z Nacionalem, ale ostatecznie bramki Etxeberrii i Llorente dały gospodarzom całą pulę.

Austria Wiedeń z Jackiem Bąkiem w składzie zremisowała 2:2 z Werderem Brema. Polak zawinił przy obu golach strzelonych przez Claudio Pizarro.

Athletic Bilbao - CD Nacional 2:1 (0:1)

0:1 - Micael 43'

1:1 - Etxebarria 70'

2:1 - Llorente 86'

Austria Wiedeń - Werder Brema 2:2 (0:1)

0:1 - C. Pizarro 19'

0:2 - C. Pizarro 63'

1:2 - Sulimani 72'