Czy UEFA powinna odebrać mu finał? Polacy zabrali głos ws. Marciniaka

Wieczorem w Stambule odbędzie się finał Ligi Mistrzów, który poprowadzi Szymon Marciniak. Nad polskim arbitrem wisiały ostatnio czarne chmury. Na zlecenie WP SportoweFakty przeprowadzono badanie, z którego jasno wynika, co o aferze sądzą Polacy.

Mateusz Makuch
Mateusz Makuch
Szymon Marciniak Getty Images / Brendan Moran - Sportsfile/UEFA / Na zdjęciu: Szymon Marciniak
Kłopoty Szymona Marciniaka zaczęły się po tym, jak stowarzyszenie "Nigdy Więcej" zwróciło uwagę na to, iż polski sędzia brał udział w konferencji biznesowej "Everest". Arbiter wygłosił na nim przemowę i nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że organizatorem wydarzenia był wzbudzający kontrowersje polityk Konfederacji, Sławomir Mentzen.

Sprawą Marciniaka zainteresowała się UEFA, która poważnie rozważała odebranie mu prowadzenie finałowego meczu Ligi Mistrzów. W sobotę na murawę stadionu w Stambule wybiegną piłkarze Manchesteru City i Interu Mediolan, by rozstrzygnąć o triumfie w Champions League.

Ostatecznie rozjemcą w tej rywalizacji będzie Polak, w obronie którego stanęły polskie władze, PZPN i przede wszystkim wiceprezydent UEFA, Zbigniew Boniek. Teraz wiemy też, co o całej aferze sądzą polscy obywatele. Na zlecenie WP SportoweFakty ankietę przeprowadził ogólnopolski panel badawczy Ariadna.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: przepiękny gol Polaka na Islandii. Bramkarz był bez szans

Badanie odbyło się w dniach 2-5 czerwca na próbie ponad tysiąca osób w grupie wiekowej powyżej 18. roku życia. Ankietowani w zdecydowanej większości zaznaczali, że słyszeli wcześniej o Szymonie Marciniaku (75 proc.), a także o sprawie jego udziału w panelu biznesowym "Everest" i możliwości odebrania mu sędziowania finału LM (80 proc).

W kluczowej kwestii, czyli czy polski arbiter w związku z wzięciem udziału w wydarzeniu organizowanym przez Mentzena powinien zostać odsunięty od prowadzenia sobotniego spotkania, ankietowani nie mieli wątpliwości. Łącznie 72 proc. z nich opowiedziało się za opcją "raczej nie" i "zdecydowanie nie".
Badani otrzymali także pytanie o to, czy według nich Szymon Marciniak to obecnie najlepszy piłkarski sędzia na świecie. Co do tego również nie było żadnych wątpliwości.
Polacy zdecydowanie opowiedzieli się więc po stronie Szymona Marciniaka, którego w sobotę czeka kolejne piłkarskie wyzwanie i wyróżnienie. Arbiter z Płocka sędziował już finał mundialu w Katarze, a teraz przyszedł czas na finał Champions League. Początek o 21.

Czytaj więcej:
"Nasz ostatni taniec". Zastanawiający wpis Marciniaka
Wiemy, ile zarobi Marciniak za finał LM

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×