Sparing polskich piłkarek w Pruszkowie. Kibicowały setki... Wietnamczyków (WIDEO)

Choć nie pojadą na mundial, mogły go odrobinę poczuć. Reprezentacja Polski kobiet do lat 23 pokonała w Pruszkowie Wietnam 2:1. Drużyna z Azji przygotowuje się do udziału w mistrzostwach świata, a wspierały ją na meczu setki rodaków.

Krzysztof Sędzicki
Na zdjęciu kibice reprezentacji Wientamu w Pruszkowie WP SportoweFakty / Krzysztof Sędzicki / Na zdjęciu kibice reprezentacji Wientamu w Pruszkowie
Zgrupowanie kobiecej kadry do lat 23 to eksperyment, najprawdopodobniej jednorazowy. Sztabowi reprezentacji Polski z trener Niną Patalon na czele, zależało na tym, by zrobić przegląd piłkarek, które mogłyby zasilić zarówno kadrę pierwszą, jak i tę do lat 21, która ma w niedalekiej przyszłości zostać utworzona.

Wśród 25 powołanych piłkarek tylko jedna gra poza Polską. To 23-letnia obrończyni Oliwia Woś, która występuje w FC Zurich. Ponadto najsilniejsze klubowe grono stanowiły zawodniczki TME SMS Łódź. Na zgrupowaniu znalazło się aż osiem piłkarek triumfatora Orlen Pucharu Polski.

Choć to Wietnamki jadą na mundial, to Polki były w tym sparingu stroną zdecydowanie dominującą. Dokładnie odwrotnie było na trybunach, gdzie spośród niespełna tysiąca osób przeważającą większość stanowili kibice z... Wietnamu, którzy reagowali żywiołowo na każde zagranie czy rajd swojej drużyny na połowie przeciwnika. Choć trzeba przyznać otwarcie, że takich sytuacji było jak na lekarstwo.

Podkreślmy jednak, że Wietnamki tego lata pojadą na mistrzostwa świata, które rozegrane zostaną w Australii i Nowej Zelandii. Ich rywalkami w grupie będą reprezentacje USA, Holandii i Portugalii.

Polki objęły prowadzenie w 22. minucie, gdy dobre podanie od Klaudii Jedlińskiej dostała uciekająca w pole karne przeciwniczek Magdalena Sobal. Napastniczka Pogoni Dekpol Tczew nie miała żadnych problemów z pokonaniem Tran Thi Kim Thanh. Chwilę wcześniej po starciu z jedną rywalek ucierpiała Klaudia Maciążka. Piłkarka GKS-u Katowice nie była w stanie dokończyć meczu i została zmieniona przez Paulinę Filipczak.

W polskiej bramce Oliwia Szperkowska najwięcej pracy miała pod koniec pierwszej połowy, gdy rywalki przeszły z piłką aż do linii końcowej w polu karnym, a bramkarka TME SMS Łódź musiała wykazać się refleksem i odbić piłkę.

Na drugą połowę Polki wybiegły w nieco zmienionym składzie, ale dalej naciskały na rywalki, czego efektem był rzut karny podyktowany w 57. minucie za faul na Gabrieli Grzybowskiej pełniącej rolę kapitana Biało-Czerwonych. Sama faulowana podeszła do "jedenastki" i pewnie ją wykorzystała.

W ostatnich minutach trener Nina Patalon dokonała kilku zmian, a nieco więcej działo się na połowie Polek. W 86. minucie piłkarki z Wietnamu miały rzut wolny. Wykonywała go Vu Thi Hoa, piłka odbiła się od muru, ale dotarła do Ngan Thi Van Su, która pokonała Natalię Radkiewicz, ucieszyła kilkaset osób na stadionie w Pruszkowie i ustaliła wynik spotkania.