Rekordziści najlepsi w Złotym Pucharze Concacaf. Roszada na miarę trofeum

Najlepsza drużyna w historii Złotego Pucharu Concacaf ponownie z trofeum. Meksyk zapewnił sobie dziewiąte zwycięstwo w historii rozgrywek strzałem na 1:0 w 88. minucie finału z Panamą. Zdobywcą gola był zmiennik krótko po wejściu na boisko.

Finał Złotego Pucharu CONCACAF: Meksyk - Panama PAP/EPA / Etienne Laurent / Finał Złotego Pucharu CONCACAF: Meksyk - Panama
W zeszłorocznych mistrzostwach świata reprezentacja Meksyku po raz pierwszy w historii nie wyszła z grupy w mundialu. W tabeli znalazła się za Argentyną i Polską. Zgodnie z planem drużyna rozstała się z trenerem Gerardo Martino i rozpoczęła współpracę z Jaime Lozano. Pierwszym osiągnięciem młodego selekcjonera był awans do finału Złotego Pucharu CONCACAF.

Na drodze najbardziej utytułowanego zespołu w historii Gold Cup stanęła Panama, która jeszcze nigdy nie zwyciężyła w pucharze. Dwukrotnie była w finale i w 2005 roku przegrała w konkursie rzutów karnych ze Stanami Zjednoczonymi, a w 2013 roku z tym samym przeciwnikiem wskutek jednego straconego gola.

W 2023 roku Panama ponownie była nieznacznie gorsza od przeciwnika, ale jednak gorsza. Los Canaleros byli mniej aktywni w ofensywie niż faworyt, ale starali się od czasu do czasu zagrozić Guillermo Ochoi. Skończyło się na dwóch uderzeniach celnych przez 90 minut. To okazało się za mało.

Meksyk przeważał w posiadaniu piłki, a 52 procent w tej statystyce przekuł w 23 uderzenia. Siedem z tych strzałów było celnych, a jeden na miarę trofeum. Oddał go Santiago Gimenez, czyli były kompan Sebastiana Szymańskiego z Feyenoordu. Jaime Lozano trafił idealnie ze zmianą, ponieważ bohater finału zdobył gola na 1:0 w 88. minucie, a na boisku pojawił się w 85. minucie zamiast Henry'ego Martina. Bramka była ważne i ładna, ponieważ Santi Gimenez poprzedził strzał zwodem i rajdem.

Meksyk - Panama 1:0 (0:0)
1:0 - Santiago Gimenez 88'

Meksyk: Guillermo Ochoa - Edson Alvarez, Cesar Montes, Johan Vasquez, Jesus Gallardo - Uriel Antuna (75' Roberto Alvarado), Luis Chavez (75' Erick Sanchez), Luis Romo, Orbelin Pineda (90' Israel Reyes) - Jorge Sanchez, Henry Martin (85' Santiago Gimenez)

Panama: Orlando Mosquera - Fidel Escobar, Harold Cummings (90' Azarias Londono), Andres Andrade - Yoel Barcenas, Adalberto Eliecer Carrasquilla, Anibal Godoy, Eric Davis (61' Ivan Anderson) - Jose Fajardo Nelson, Alberto Quintero (61' Cecilio Waterman), Ismael Diaz

Żółte kartki: Vasquez, Montes, Gallardo, Alvarez (Meksyk) oraz Cummings, Christiansen, Carrasquilla, Godoy, Mosquera (Panama)

Sędzia: Said Martinez (Honduras)

Czy spodziewałeś się zwycięstwa Meksyku w Złotym Pucharze Concacaf?