Raków zamierza dokończyć dzieło. Zaskoczenia w eliminacjach Ligi Mistrzów są możliwe

Raków Częstochowa może być jedną z pierwszych drużyn, które awansują do II rundy eliminacji Ligi Mistrzów. Do wyjazdowego rewanżu z Florą Tallinn przystąpi z przewagą 1:0. W kilku innych parach jest ciekawie i zanosi się na niespodzianki.

piłkarze Rakowa Częstochowa PAP / Waldemar Deska / Na zdjęciu: piłkarze Rakowa Częstochowa
Po zdobyciu pierwszego w historii mistrzostwa Polski częstochowski Raków gra po raz pierwszy w eliminacjach Ligi Mistrzów. Zanosi się również na premierowy awans, choć sytuacja jeszcze nie jest komfortowa. Tydzień temu drużyna Dawida Szwargi zwyciężyła 1:0 z Florą Tallinn w Częstochowie i z taką zaliczką przystąpi do rewanżu we wtorek.

- Za nami trudne, pierwsze spotkanie. Jeśli ktoś myślał, że będzie łatwo, to został wyprowadzony z błędu. Flora miała lepsze sytuacje podbramkowe w pierwszej połowie i Vladan musiał nas ratować. Po przerwie już my atakowaliśmy groźniej. Musimy być jednak zadowoleni z wyniku 1:0 - mówił obrońca Zoran Arsenić.

Statystyki z dotychczasowych przygód Rakowa w europejskich pucharach są optymistyczne. W erze trenera Marka Papszuna cechował się żelazną obroną i ten atut nieomal doprowadził go do grupy Ligi Konferencji Europy. Nie udało się, ale częstochowianie podejmują kolejną próbę i po ewentualnym wyeliminowaniu Flory, znajdą się o jeden wygrany dwumecz od grupy europejskiego pucharu.

Flora potrafi być niewygodna na własnym stadionie. Ciekawe wyniki mistrza Estonii z tej i poprzedniej dekady to wygrana 2:0 z APOEL-em Nikozja, zwycięstwa 1:0 z Partizanem Belgrad czy 2:0 z Radnickim Niszem, a nawet skromna porażka 1:2 z Eintrachtem Frankfurt. Drużyna z Tallinna nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa, a w Częstochowie pokazała, że potrafi być niebezpieczna.

- Dodaje nam wiary także wspomnienie meczu z 2021 roku. Dwa lata temu graliśmy przeciwko Legii i byliśmy bardzo blisko awansu. Jedna bramka została nam wtedy niesprawiedliwie odebrana - wspomina obrońca Marten Kuusk.

W razie awansu Raków pozna drugiego przeciwnika w środę. Najpewniej będzie to Karabach Agdam, który z trudem, bo z trudem, ale pokonał Lincoln Red Imps w pierwszym meczu, a ponadto osiąga lepsze wyniki w pucharach jako gospodarz. Przekonał się o tym na przykład rok temu Lech Poznań.

Na niespodziankę zanosi się w dwumeczu Ludogorca Razgrad z KF Ballkani. Bułgarska drużyna Jakuba Piotrowskiego przegrała pierwszy mecz z przeciwnikiem z Kosowa 0:2 i ma jeszcze 90 minut na pościg. Nie popisał się Ferencvarosi TC, mimo to remis 0:0 z Klaksvik, przed rewanżem u siebie, nie pozbawia go roli faworyta. FK Astana ma kłopot przed wyprawą do Gruzji, ponieważ tydzień temu tylko zremisowała 1:1 z Dinamem Tbilisi.