Ekstraklasowy debiut Puszczy w Łodzi. Na mecz przyszło więcej ludzi niż... Niepołomice mają mieszkańców

Choć zaczęło się dla nich świetnie, musieli obejść się smakiem w pierwszym w historii występie w PKO Ekstraklasie. Piłkarze Puszczy Niepołomice przegrali na wyjeździe z Widzewem Łódź 2:3 w pierwszej kolejce rozgrywek.

Krzysztof Sędzicki
Dominik Kun (z lewej) i Wojciech Hajda (z prawej) PAP / Marian Zubrzycki / Na zdjęciu: Dominik Kun (z lewej) i Wojciech Hajda (z prawej)
"Żubry" to absolutny debiutant w PKO Ekstraklasie. W tym roku niepołomiczanie sprawili sobie, szefom i kibicom najlepszy prezent na stulecie klubu i awansowali do najwyższej klasy rozgrywkowej. Trener Tomasz Tułacz na przedmeczowej konferencji prasowej mówił, że jego zespół "chciałby się jak najlepiej bawić na tym balu".

Widzę po zespole, sztabie, pracownikach i samym sobie, że jesteśmy na fali entuzjazmu i mam nadzieję, że będzie ona trwała jak najdłużej. Potrzeba wyników, z czego zdajemy sobie sprawę, ale na dzisiaj cieszymy się z tego, że mamy możliwość mierzenia się z najlepszymi w Polsce. Nie możemy doczekać się tego pierwszego meczu - mówił szkoleniowiec Puszczy.

Od pierwszych minut wydawało się jednak, że beniaminek został zaproszony nie do jakiegoś walca, ale jive'a czy fokstrota, bo łodzianie już w trzeciej i siódmej minucie próbowali zadać cios w stronę bramki Kewina Komara. Bramkarz ekipy z Niepołomic odbił strzał Bartłomieja Pawłowskiego, a po chwili wraz z kolegami zapobiegł zagrożeniu przy próbie Dominika Kuna.

A w 9. minucie goście objęli prowadzenie i to w sposób niezwykle efektowny. Przepięknym uderzeniem z dystansu w samo okno bramki Henricha Ravasa popisał się Artur Siemaszko i w ten bardzo efektowny sposób zarówno piłkarz, jak i cała Puszcza przywitała się z ekstraklasą.

Co ciekawe, kolejne minuty to coraz większa dominacja na boisku graczy trenera Tomasza Tułacza. Żubry szukały górnymi piłkami m.in. Roka Kidricia, lecz brakowało skuteczności i dokładności. Podobnie zresztą jak widzewiakom, tyle że im przytrafiało się to dużo dalej od bramki rywali.

Ale do tejże bramki w 35. minucie trafił pozyskany tego lata Fran Alvarez. Piłkę wyłożył mu rodak - Jordi Sanchez. Przy Piłsudskiego 138 w Łodzi oglądaliśmy więc dwie naprawdę piękne bramki w pierwszej połowie i trudno rozstrzygnąć, która powinna dostać wyższą notę. W doliczonym czasie gry Widzew mógł wyjść na prowadzenie, lecz strzał Sancheza został zablokowany, a dobitka Alvareza poszybowała nad poprzeczką.

Kilkanaście sekund po przerwie o szarżę na niepołomicką bramkę pokusił się Bartłomiej Pawłowski, lecz uderzył ze zbyt ostrego kąta. Przyjezdni dali się zepchnąć do defensywy i ponieśli tego konsekwencje. W 55. minucie z lewej strony boiska Pawłowski wyłożył piłkę na 16 metr, a piwot bez piłki przepuszczający to podanie wykonał Alvarez. Dzięki temu do strzału z pierwszej piłki doszedł niepilnowany Patryk Stępiński i dał prowadzenie Widzewowi.

Tempo spotkania zdecydowanie siadło, a do 75. minuty gra toczyła się zdecydowanie częściej na połowie Puszczy. Ale w ostatnim kwadransie ekipa Tomasza Tułacza próbowała się z tego wyswobodzić. Zabrakło jednak konkretów przy zalążkach stwarzanych akcji. Z kolei w 84. minucie kapitalnym refleksem wykazał się Kewin Komar, który po efektownej paradzie odbił piłkę po strzale Pawłowskiego.

W doliczonym czasie gry drugiej połowy widzewiacy mieli kontrę, którą zamienili na trzecią bramkę. Po przechwycie piłki popędził do przodu Juljan Shehu, a następnie wyłożył piłkę Andrejsowi Ciganiksowi. Grzechem byłoby z tego nie skorzystać. A niepołomicznie zdołali jeszcze na to odpowiedzieć. Po dośrodkowaniu z prawej strony piłka otarła się o poprzeczkę, a w szesnastce miejscowych było tyle miejsca, że z czterech metrów Rok Kidric mógł sobie spokojnie główkować i pokonać Henricha Ravasa.

I na koniec ciekawostka. Mecz na stadionie w Łodzi oglądało z trybun 17 098 widzów, a zatem więcej niż... Niepołomice liczą mieszkańców. Według danych GUS z 31 grudnia 2022, liczba osób zamieszkujących tę podkrakowską miejscowość wynosiła 16 493.