Wicemistrz lepszy od mistrza. Arsenal z pierwszym trofeum po dramatycznym meczu

Mecz o Tarczę Wspólnoty na Wembley był słaby, ale końcówka wszystko wynagrodziła. Arsenal w 11. minucie doliczonego czasu strzelił gola na 1:1 w starciu z Manchesterem City, doprowadził do rzutów karnych i był w nich lepszy od mistrza Anglii.

Tomasz Galiński
Moment bramki na 1:1 w 11 minucie doliczonego czasu PAP/EPA / Tolga Akmen / Na zdjęciu: Moment bramki na 1:1 w 11. minucie doliczonego czasu
Można było odnieść wrażenie, że dla jednej i drugiej drużyny jest to po prostu kolejny sparing w okresie przygotowawczym. Tempo ślamazarne, mała liczba akcji ofensywnych. Spore grono piłkarzy nie jest jeszcze nawet blisko optymalnej formy.

Oczywiście parę razy kibice na Wembley mogli wstać z krzesełek, natomiast nie działo się to często. Mecz mógłby równie dobrze służyć jako zamiennik tabletek nasennych, a niegrzecznym dzieciom powinien być pokazywany za karę.

W końcu w 77. minucie Manchester City wyprowadził kontratak, a świetnym strzałem z narożnika pola karnego popisał się rezerwowy Cole Palmer. Co ciekawe, zmienił kilkanaście minut wcześniej kompletnie bezbarwnego Erlinga Haalanda. Miał nosa Pep Guardiola. Wydawało się, że mistrzowie Anglii sięgnął po pierwsze trofeum w nowym sezonie, ale w JEDENASTEJ minucie doliczonego czasu gry strzał rozpaczy oddał inny rezerwowy Leandro Trossard. Piłka odbiła się od Manuela Akanjiego i wturlała się do siatki obok zaskoczonego Stefana Ortegi. Dość nieoczekiwanie dostaliśmy konkurs rzutów karnych. Arsenal wykorzystał cztery, rywale tylko jeden i trofeum jedzie do Londynu.

Z początkowej dominacji piłkarzy z Manchesteru niewiele wynikało. Później do głosu doszedł Arsenal, ale dwóch dobrych szans nie wykorzystał Kai Havertz. Można było go chwalić za grę tyłem do bramki w środkowej strefie boiska, ale gdy przyszło zrobić to, od czego jest napastnik, to Niemiec zawodził.

Mistrzowie Anglii mieli gigantyczne problemy na połowie przeciwnika, dlatego też Rodri pokusił się o strzał z połowy boiska. Pomylił się nieznacznie, piłka spadła na górną siatkę bramki.

Druga część spotkania nie była lepsza. Wręcz stała na niższym poziomie, co i tak trudno sobie wyobrazić. Kanonierzy mieli jedną, może dwie przyzwoite akcje. Raz nad bramką z dystansu uderzył Declan Rice, raz w piłkę na piątym metrze nie trafił Bukayo Saka. Trochę mało. Inna sprawa, że Manchester City w tym czasie nie zrobił absolutnie nic.

No ale wtedy objawił się Cole Palmer. Jeden z niewielu pozytywów w tym spotkaniu. Później Manchester City mógł zdobywać kolejne bramki, lecz Phil Foden z kilku metrów nie pokonał Aarona Ramsdale'a. Podobnie Rodri, który główkował po rzucie rożnym.

Później Arsenal miał duże problemy w grze ofensywnej. Niewiele im wychodziło, ale jak to czasem w tego typu sytuacjach bywa, potrafi decydować przypadek. Trossard strzelił, ktoś nie pokrył, piłka się odbiła i był remis. Na szczęście regulamin nie przewidywał dogrywki. Od razu mieliśmy konkurs rzutów karnych, a w nim zdecydowanie lepiej zaprezentowali się zawodnicy z Londynu.

Manchester City - Arsenal FC 1:1 (0:0) k. 1:4
1:0 Cole Palmer 77'
1:1 Leandro Trossard 90+11'