Koniec znakomitej serii ŁKS-u Łódź u siebie. Trwała ponad rok

Jedni coś próbowali, a drudzy strzelali. W meczu otwierającym 7. kolejkę PKO Ekstraklasy ŁKS Łódź przegrał u siebie z Wartą Poznań 0:2. Ekipa Kazimierza Moskala poniosła pierwszą porażkę u siebie od ponad roku.

Krzysztof Sędzicki
Kamil Dankowski (z lewej) i Wiktor Pleśnierowicz (z prawej) w walce o piłkę PAP / Marian Zubrzycki / Na zdjęciu: Kamil Dankowski (z lewej) i Wiktor Pleśnierowicz (z prawej) w walce o piłkę
Obie drużyny przed tym spotkaniem miały na koncie po 6 punktów. I zarówno w Łodzi, jak i w Poznaniu piątkowe spotkanie traktowano jako to, w którym jawi się szansa nie tyle na remis, co na zwycięstwo. Choć na przedmeczowych konferencjach prasowych trenerzy chwalili przeciwników.

- Myślę, że gdy wszyscy patrzą na Wartę, to rzucają się w oczy dwaj zawodnicy, o których jest głośno - Kajetan Szmyt i Adam Zrelak. Chociażby z racji tego, że są to gracze ofensywni i takich łatwiej jest zawsze dostrzec czy wyróżnić. Mają jednak też silnych piłkarzy, jeśli chodzi o destrukcję - mówił Kazimierz Moskal.

- Ten zespół potrafi budować atak pozycyjny i robi to chętnie. Boczni obrońcy angażują się w ofensywę, dobra jest jakość dośrodkowań. Bierzemy jednak pod uwagę, że z beniaminkami, którzy tak jak my walczą o utrzymanie, musimy solidnie punktować. ŁKS ma pewnie podobne nastawienie przed starciem z nami - to z kolei słowa Dawida Szulczka.

Okazało się, że Zieloni potrafili już na początku spotkania wykorzystać lukę w defensywie łodzian i zdobyć bramkę. Po stracie piłki na prawej obronie ŁKS-u zabrakło Kamila Dankowskiego i właśnie tą stroną indywidualną akcję poprowadził Stefan Savić. Austriak zakończył ją dopiero w polu karnym rywala strzałem prosto do bramki strzeżonej przez Aleksandra Bobka.

Do końca pierwszej połowy warciarze nie stworzyli żadnej groźnej okazji. A ŁKS coraz bardziej spychał ich do obrony, choć nie zadał wielu ciosów. W 29. minucie przyspieszył prawą stroną Bartosz Szeliga, lecz jego strzał odbił Jędrzej Grobelny. Dziesięć minut później Szeliga popędził lewym skrzydłem, wyłożył piłkę Kayowi Tejanowi, a uderzenie Holendra zostało zablokowane. Jeszcze przed przerwą z dystansu przymierzył po ziemi Dani Ramirez, lecz niecelnie.

Po zmianie stron Warta znów skorzystała ze swojej jednej szansy. W 58. minucie nieporozumienie w łódzkim polu karnym mógł wykorzystać Kajetan Szmyt, który minął Aleksandra Bobka i miał przed sobą na 5. metrze już tylko dwóch obrońców ŁKS-u, ale... popełnił faul w ataku i mimo że piłka wtoczyła się do siatki, gol nie został uznany.

Lecz po chwili sędzia Paweł Raczkowski podyktował rzut karny za faul Marcina Flisa na Miguelu Luisie, a z jedenastu metrów trafił Kajetan Szmyt i goście cieszyli się z dwubramkowego prowadzenia o 62. minuty. Dzięki temu mogli się już zabarykadować przed własnym polu karnym i obserwować bezsilność ełkaesiaków w poczynaniach ofensywnych.

Przyjezdni dowieźli prowadzenie do końca i tym samym przerwali serię czterech meczów bez wygranej. A ŁKS poniósł pierwszą porażkę na Stadion Miejskim im. Władysława Króla od dokładnie roku i jednego dnia. 366 dni temu łodzianie przegrali w Fortuna Pucharze Polski z PGE Stalą Mielec po rzutach karnych i od tego czasu byli niepokonani u siebie.