Czar prysł. "Lewy", co z tobą?!

753 dni czeka Robert Lewandowski na kolejnego gola na Stadionie Narodowym. Niemoc "Lewego" trwa blisko 10 godzin. Czy przełamie ją w czwartkowym meczu eliminacji Euro 2024 z Wyspami Owczymi? Początek spotkania o godz. 20:45.

Maciej Kmita
Robert Lewandowski bardzo długo czeka na gola na Stadionie Narodowym Getty Images / Adam Nurkiewicz - UEFA / Robert Lewandowski bardzo długo czeka na gola na Stadionie Narodowym
Robert Lewandowski długo, bardzo długo czuł się na Stadionie Narodowym jak w domu. Jest strzelcem pierwszego gola na stołecznym obiekcie. I to jakiego! W meczu otwarcia Euro 2012 trafił do siatki Grecji (1:1). Do dziś nazywa zdobycie tej bramki jedną z najpiękniejszych chwil w karierze.

Łącznie na Stadionie im. Kazimierza Górskiego strzelił 27 goli w 30 występach - zdecydowanie najwięcej w 12-letniej historii areny. Mało tego, nie ma w Europie zawodnika, który w piłce reprezentacyjnej byłby tak skuteczny na jednym stadionie.

Na warszawskim obiekcie Lewandowski strzelał gole 16 różnym przeciwnikom. A jego bramka jest dobrą wróżbą dla reprezentacja Polski - Biało-Czerwoni nie przegrali na stołecznym stadionie meczu, w którym ich kapitan strzelił gola, a takich spotkań był 17.

Niestety, czar prysł. Od dwóch lat narodowa magia "Lewego" już nie działa. Ostatnią bramkę w domu reprezentacji zdobył ponad dwa lata temu - 2 września 2021 roku w meczu eliminacji MŚ 2022 z Albanią (4:1). Pokonał Etrita Berishę w 12. minucie gry.

Od tego trafienia minęło dokładnie 753 dni. W tym czasie wystąpił na Narodowym w sześciu meczach i nie zdobył ani jednej bramki. Zamiast niego gole dla Polski strzelali Karol Świderski (2) i Jakub Kiwior (1).

Niemoc Lewandowskiego na Narodowym trwa już 549 minut, czyli blisko 10 spędzonych na boisku godzin. Lewandowski nie potrafił w tym czasie pokonać golkiperów Anglii (90), San Marino (66), Belgii (90), Holandii (90), Albanii (90) i Niemiec (45).

549 minut bez gola na Narodowym to osobisty niechlubny rekord "Lewego". Poprzedni, ustanowiony między wrześniem 2013 a czerwcem 2015 roku, pod tym względem pobił już o ponad 200 minut. Nie do wiary.

Czwartkowy mecz z Wyspami Owczymi będzie dla kapitana reprezentacji Polski doskonałą okazją na przerwanie czarnej serii na PGE Narodowym. Początek meczu Polska - Wyspy Owcze o godz. 20:45. Transmisja w TVP 1, TVP Sport, Polsacie Sport Premium 1 oraz na platformie Pilot WP. Relacja tekstowa na WP SportoweFakty.