El. Euro 2024. Emocje na Islandii. Słowacy zaczęli od mocnego uderzenia

W poniedziałkowych meczach eliminacji Euro 2024 zwycięstwa odniosły Słowacja, Islandia oraz Walia. Najwięcej emocji było w Reykjaviku, gdzie decydujący gol padł dopiero w doliczonym czasie gry.

Tomasz Galiński
Ondrej Duda Getty Images / Marco Steinbrenner/DeFodi Images / Na zdjęciu: Ondrej Duda
Podobno dobre wejście w mecz jest bardzo ważne. Słowacy chyba aż za bardzo wzięli to do siebie, bo pierwszego gola w starciu z Liechtensteinem strzelili już w 8. sekundzie. Od razu po wznowieniu gry mieliśmy długie zagranie, strącenie piłki głowa i pewne wykończenie. Zresztą, w 6. minucie było już 3:0, a jedną z bramek zdobył były piłkarz Legii Warszawa Ondrej Duda.

Trudno o inny wynik, gdy gra wicelider z absolutnym outsiderem grupy. Goście przegrali poprzednie sześć spotkań i strzelili w nich zaledwie jednego gola, tracąc dziewiętnaście. W poniedziałek nie poprawili tego bilansu.

Inna sprawa, że Słowacy nie byli w stanie jeszcze bardziej pójść za ciosem, choć oczywiście trudno kwestionować to zwycięstwo. Byli zespołem zdecydowanie lepszym.

W równolegle rozgrywanym meczu Islandia wygrała 1:0 z Bośnią i Hercegowiną. Zwycięskiego gola strzelił w doliczonym czasie gry Alfred Finnbogason. Co prawda optyczną przewagę mieli przyjezdni, jednak nie potrafili wykorzystać żadnej z sytuacji.

Co innego Islandczycy. Oni szczególnie w drugiej połowie wypracowali sobie trzy sytuacje stuprocentowe. Długo byli bardzo nieskuteczni, ale w doliczonym czasie gry Finnbogason był tam, gdzie powinien być środkowy napastnik i z bliska wepchnął piłkę do siatki. Była jeszcze chwila niepewności, bo sędziowie sprawdzali ewentualnego spalonego, ale koniec końców wszystko odbyło się w zgodzie z przepisami.

Słowacja - Liechtenstein 3:0 (3:0)
1:0 David Hancko 1'
2:0 Ondrej Duda 3'
3:0 Robert Mak 6'

Islandia - Bośnia i Hercegowina 1:0 (0:0)

*

Swoje robiła za to Walia, która pokonała na wyjeździe ostatni zespół w grupie, czyli Łotwę. Dzięki temu Walijczycy zrównali się punktami z Chorwacją i Turcją. W pierwszej połowie gola z rzutu karnego strzelił Aaron Ramsey, a wynik ustalił w samej końcówce David Brooks.

Łotwa - Walia 0:2 (0:1) 0:1 Aaron Ramsey (k.) 29' 0:2 David Brooks 90+6'