Grali bez Cristiano Ronaldo, a i tak było 9:0. Luksemburg rozbity w Faro

Tak właśnie drużyny powinny wywiązywać się z roli faworyta. W meczu grupy J eliminacji Euro 2024 w Faro Portugalia zdeklasowała Luksemburg wygrywając 9:0. To najwyższa wygrana tej reprezentacji w całej jej historii.

Krzysztof Sędzicki
strzela Ricardo Horta PAP/EPA / Luis Horra / Na zdjęciu: strzela Ricardo Horta
Takiego rezultatu oczywiście można było się spodziewać, choćby z uwagi na fakt, że Portugalczycy znajdują się na 9. miejscu w rankingu FIFA, zaś piłkarze z Księstwa dokładnie 80 pozycji niżej. Jednak z drugiej strony Luksemburczycy wygrali trzy ostatnie mecze i zajmowali przed tą kolejką trzecie miejsce w tabeli grupy J. Na dodatek Portugalii pomóc nie mógł pauzujący za kartki Cristiano Ronaldo.

- Nie mamy jeszcze pewnego awansu. Bardzo lubię, gdy drużyna, która wygrywa ma jakość z piłką oraz bez piłki. Bez piłki mieliśmy kilka świetnych momentów ze Słowakami. Z piłką - nie. Musimy zagrać to, co chcemy, a nie to, na co pozwolą na przeciwnicy - mówił trener Selecao Roberto Martinez mając w pamięci wygraną 1:0 ze Słowacją trzy dni wcześniej.

Względem starcia w Bratysławie doszło do kilku zmian w wyjściowym składzie. Poza Ronaldo tym razem zabrakło też Joao Cancelo, Antonio Silvy, Joao Palhinhi oraz Vitinhi. Ich miejsce zajęli Goncalo Inacio, Nelson Semedo, Danil, Diogo Jota oraz Goncalo Ramos.

Portugalczycy rzucili się od początku na rywali i to przyniosło efekt w 12. minucie. Po rzucie rożnym piłka wróciła do Nelsona Semedo na bok pola karnego, a gracz Wolverhampton dośrodkował piłkę na głowę Goncalo Inacio, który pokonał Anthony'ego Morisa.

A ta akcja tylko pobudziła gospodarzy do kolejnych działań. W 18. minucie na 2:0 podwyższył Goncalo Ramos, który dostał szybkie podanie od Bernardo Silvy. Nieco ponad kwadrans później było już 3:0 i znów po trafieniu Ramosa. Tym razem asystą popisał się Rafael Leao. Minutę później Diogo Jota strzelił w poprzeczkę.

Ale zanim zabrzmiał gwizdek na przerwę, kibice w Faro obejrzeli jeszcze jedną bramkę. I podobnie jak przy pierwszej wrzucał piłkę Semedo, a główkował Inacio. Niektórzy żartowali, że żeby zdobyć bramkę w tym meczu, trzeba mieć na imię Goncalo.

Serię tę przerwał jednak w 57. minucie Diogo Jota, który dostał świetne podanie od Bruno Fernandesa za plecy obrońców, więc pozostało mu tylko przechytrzyć luksemburskiego bramkarza. I tak się stało. Kolejny raz Anthony Moris wyciągał piłkę z bramki.

I nie był to raz ostatni. Dziesięć minut później kolejne doskonałe podanie za plecy do Diogo Joty, a ten wykłada piłkę wprowadzonemu chwilę wcześniej Ricardo Hortcie. Gracz SC Braga huknął tak mocno, że piłka zatrzymała się dopiero w siatce.

Minęło kolejne dziesięć minut i znów oglądaliśmy bramkową akcję ekipy Roberto Martineza. A dokładniej Diogo Joty, który popędził lewą flanką i podał w pole karne, lecz jeden z obrońców zablokował to zagranie w taki sposób, że do piłki dopadł... znów Jota, który nie zastanawiając się za długo oddał strzał i to była dobra decyzja, bo po chwili cieszył się z drugiego trafienia tego wieczoru.

W 84. minucie do trzech asyst bramkę dołożył w końcu Bruno Fernandes. Piłkę dogrywał mu po ziemi Ricardo Horta. Pięć minut później przepięknym uderzeniem w okienko z linii pola karnego popisał się Joao Felix i ustalił wynik meczu na 9:0 dla Portugalii. To najwyższe zwycięstwo tej reprezentacji w jej historii. Dotąd były to wygrane 8:0 - dwie z Liechtensteinem w 1994 i 1999 roku oraz Kuwejtem w roku 2003.

Portugalia - Luksemburg 9:0 (4:0)
1:0 - Goncalo Inacio 12'
2:0 - Goncalo Ramos 18'
3:0 - Goncalo Ramos 34'
4:0 - Goncalo Inacio 45+4'
5:0 - Diogo Jota 57'
6:0 - Ricardo Horta 67'
7:0 - Diogo Jota 77'