Kolejne potknięcia faworytek. AP Orlen Gdańsk wdziera się do czołówki

Piąta seria zmagań w Orlen Ekstralidze piłkarek przyniosła kilka niespodziewanych rezultatów. Punkty straciły m.in. Czarni Antrans Sosnowiec i UKS SMS Łódź. Cztery ekipy utrzymały status niepokonanych.

Krzysztof Sędzicki
piłkarki AP Orlen Gdańsk Facebook / AP Orlen Gdańsk / Na zdjęciu: piłkarki AP Orlen Gdańsk
Srogą lekcję od wicemistrzyń Polski otrzymały piłkarki beniaminka - Stomilanki Olsztyn, które przegrały z Górnikiem Łęczna aż 0:5. Po dwa gole zdobyły Aleksandra Posiewka i Oliwia Rapacka, a jedno trafienie dołożyła Weronika Kłoda. Gospodynie kończyły mecz w dziesiątkę po drugiej żółtej kartce dla Aleksandry Drąg. Większych kłopotów z powrotem do ligowej rzeczywistości po eliminacjach Ligi Mistrzyń nie miały piłkarki GKS-u Katowice, które wygrały z Medykiem Polomarketem Konin 2:0 dzięki golom Nicoli Brzęczek w pierwszej i Anity Turkiewicz w drugiej połowie.

Teraz o niespodziankach. W Kłokoczycach piłkarki Śląska Wrocław uległy Pogoni Dekpol Tczew 1:4. Zaczęło się dobrze dla WKS-u, bo w 9. minucie do siatki trafiła Karolina Iwaśko, ale chwilę później tczewianki zadały dwa ciosy. W 17. minucie gola zdobyła Magdalena Sobal, a kilkadziesiąt sekund później Oliwia Katowicz. Sobal skompletowała nieklasycznego hat-tricka w drugiej połowie i w ten sposób dała zwycięstwo swojej drużynie. Dodajmy, że to pierwsze trafienia napastniczki Pogoni w tym sezonie.

Punkty - po raz kolejny w tym sezonie - straciła też ekipa Czarnych Antrans Sosnowiec. Tym razem w starciu z Pogonią Szczecin. Zaczęło się bardzo dobrze dla drużyny trener Anny Szymańskiej, bo w 25. minucie Annę Palińską pokonała Karlina Miksone, a tuż przed przerwą samobójczym trafieniem rezultat podwyższyła Karolina Łaniewska. Zespół z Pomorza Zachodniego straty odrobił w 10. minut. W 62. gola kontaktowego zdobyła Martyna Brodzik, a w 72 do remisu doprowadziła Natalia Oleszkiewicz i taki rezultat utrzymał się do ostatniego gwizdka.

Pełnej puli nie wywiozły także zawodniczki UKS-u SMS Łódź, które zmierzyły się w Krakowie z AZS-em UJ. W doliczonym czasie gry pierwszej połowy to Jagiellonki objęły prowadzenie dzięki najskuteczniejszej - jak dotąd - strzelczyni tego sezonu całych rozgrywek, Annie Zapale. W 57. minucie wyrównała Karolina Majda, a w 86. prowadzenie łodziankom dała Magdalena Dąbrowska. Dodajmy, że krakowianki grały już wtedy w osłabieniu po drugiej żółtej kartce dla Magdaleny Dragunowicz. Lecz w 89. minucie po faulu Moniki Sowalskiej sędzia podyktowała rzut karny dla gospodyń, a na bramkę zamieniła go oczywiście Anna Zapała.

Powoli do rangi rewelacji tej rundy urasta ekipa AP Orlenu Gdańsk, która na zakończenie tej serii gier pokonała Rekord Bielsko-Biała 3:2, choć emocji w tym meczu nie brakowało. W 26. minucie konto bramkowe gdańszczanek otworzyła powracająca po kontuzji Ewelina Piórkowska, a sześć minut później podwyższyła Olga Massombo. Bielszczanki odrobiły straty krótko po przerwie. W 55. minucie trafiła Roksana Gulec, a w 62. Julia Gutowska. Lecz na cztery minuty przed końcem podstawowego czasu drugiej połowy zwycięstwo miejscowym dała Clarissa Kirsch-Downs.

Teraz w rozgrywkach Orlen Ekstraligi nastąpi przerwa na mecze kadry. Reprezentację Polski czekają starcia wyjazdowe z Grecją 22 września i domowe z Ukrainą 26 września. A do rywalizacji ligowej powrócimy 30 września.