Treningowy mecz Manchesteru City. Po pierwszym golu wszystko puściło

Manchester City pewnie wygrał z Bournemouth 6:1 w meczu 11. kolejki Premier League. Spektakularny występ zanotował Jeremy Doku. Strzelił pierwszego gola, a przy czterech kolejnych asystował.

Tomasz Galiński
Jeremy Doku po strzeleniu gola w meczu z Bournemouth PAP/EPA / Ash Allen / Na zdjęciu: Jeremy Doku po strzeleniu gola w meczu z Bournemouth
Faworyt tego meczu był jeden. Manchester City celuje w kolejne mistrzostwo Anglii, z kolei Bournemouth jest zespołem, który prawdopodobnie do ostatnich kolejek będzie bić się o utrzymanie w Premier League.

Kluczem była cierpliwość. Gospodarze bardzo długo budowali akcje, musieli przebijać się przez mur ustawiony niemal przez jedenastu rywali. Blisko był Erling Haaland, ale z ostrego kąta strzelił w słupek. Przez pół godziny nic nie chciało wpaść, ale nagle tzw. tryb dzika uruchomił Jeremy Doku.

Manchester City w siedem minut strzelił trzy gole i przejął już totalną kontrolę nad meczem. Najpierw Doku zagrał na klepkę z Rodrim i strzelił bez przyjęcia z piętnastu metrów. Nie było to atomowe uderzenie, ani tuż przy słupku, ale i tak nie sięgnął piłki Andrei Radu.

Wtedy jakby wszystko puściło. Dosłownie po chwili kolejną kapitalną akcje przeprowadzili podopieczni Pepa Guardioli. Doku tym razem wcielił się w rolę asystenta, zakręcił rywalem i wystawił piłkę do Bernardo Silvy, a ten spokojnie podwyższył prowadzenie. Na tym nie koniec nawałnicy - po kolejnych paru minutach Doku strzelił z dystansu, piłka nie leciała w bramkę, ale odbiła się od pleców Manuela Akanjiego i wpadła do siatki. Czasem i szczęście musi pomóc.

Gospodarze byli dużo lepsi i to nawet pomimo bardzo przeciętnej, by nie powiedzieć słabej gry Haalanda. Oprócz wspomnianej wcześniej główki z kilku metrów miał też stuprocentową sytuację, ale niepotrzebnie przyjmował piłkę w polu karnym zamiast uderzać i został zablokowany przez obrońcę. Co ciekawe Norweg został zmieniony w przerwie przez Guardiolę, choć niewykluczone, że miało to związek ze zdrowiem, bo pod koniec pierwszej połowy wyraźnie utykał.

I cóż, Manchester City włączył tryb ekonomiczny i na drugą połowę wyszedł z założeniem, żeby przede wszystkim za bardzo się nie zmęczyć. W związku z tym do głosu doszli piłkarze Bournemouth. Był nieuznany gol tuż po przerwie (minimalny spalony), a następnie coraz śmielsze ataki. Tu warto przypomnieć choćby uderzenie w poprzeczkę Dominica Solanke. Ale nawet grający na niższych obrotach mistrz Anglii jest piekielnie groźny, czego efekty widzieliśmy w 64. minucie, gdy po kolejnej ładnej akcji bramkę zdobył Phil Foden. Tu jednak ważniejsza była trzecia tego popołudnia asysta Doku. A później Belg dorzucił jeszcze czwartą, gdy fantastycznym podaniem obsłużył Bernardo Silvę.

Bournemouth stać było na honorowego gola. Po sprawnie przeprowadzonej akcji Edersona pokonał wprowadzony na boisko chwilę wcześniej Luis Sinisterra. Ostatnie słowo należało jednak do "The Citizens", po asyście Oscara Bobba trafił Nathan Ake.

Manchester City - AFC Bournemouth 6:1 (3:0)
6:1 Nathan Ake 88'

Manchester City: Ederson - Manuel Akanji, John Stones (71' Rico Lewis), Nathan Ake - Kyle Walker, Rodri (71' Kalvin Phillips), Mateo Kovacić, Bernardo Silva (85' Oscar Bobb), Julian Alvarez (71' Matheus Nunes), Jeremy Doku - Erling Haaland (46' Phil Foden).

Bournemouth: Andrei Radu - Milos Kerkez, Lloyd Kelly, Ilja Zabarnyj, Chris Mepham (46' Marcos Senesi), Max Aarons - Marcus Tavernier (72' Luis Sinisterra), Philip Billing (71' Antoine Semenyo), Alex Scott (44' Joe Rothwell), Ryan Christie - Dominic Solanke (85' Justin Kluivert).

Żółta kartka: Billing (Bournemouth).

Sędzia: Craig Pawson.

Pozostałe wyniki:

Brentford FC - West Ham United 3:2 (1:2)

0:2 Tyrick Mitchell 90+4'

Everton - Brighton and Hove Albion 1:1 (1:0)
1:0 Witalij Mykołenko 7'
1:1 Ashley Young (s.) 84'

Sheffield United - Wolverhampton Wanderers 2:1 (0:0) 1:0 Cameron Archer 72' 1:1 Jean-Ricner Bellegarde 89' 2:1 Oliver Norwood (k.) 90+10'