Słowenia z awansem na Euro 2024. Porażka Duńczyków, kolejny gol San Marino

W 10. kolejce grupy H eliminacji Euro 2024 reprezentacja Słowenii pokonała u siebie Kazachstan 2:1 i awansowała na przyszłoroczny czempionat Starego Kontynentu. Natomiast dość niespodziewanie w Irlandii Północnej 1:2 przegrała Dania.

Tomasz Rosiński
piłkarze reprezentacji Słowenii PAP/EPA / ANTONIO BAT / Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Słowenii
Słoweńcy, żeby po 24 latach przerwy uzyskać awans na mistrzostwa Europy w 2024 roku, potrzebowali zwycięstwa z Kazachstanem i zrealizowali swój cel, chociaż nie mieli łatwo.

Słoweńska drużyna wyszła na prowadzenie w 41. minucie. Wówczas Jan Worogowski dopuścił się faulu we własnym polu karnym, ale sędzia Szymon Marciniak podyktował "jedenastkę" dopiero po wideoweryfikacji (VAR). Natomiast z 11. metra pewnie trafił Benjamin Sesko.

Odpowiedź ze strony Kazachów nadeszła zaraz po przerwie, kiedy to znakomicie z prawej flanki płasko dośrodkował Maksim Samorodow, zaś z kilku metrów uderzeniem z pierwszej piłki Jana Oblaka pokonał Ramazan Orazow.

Podopieczni Matjaza Keka walczyli o zdobycie swojej drugiej bramki, ale długo nie potrafili zaskoczyć defensywy kadry Kazachstanu. Udało im się to dopiero w 86. minucie za sprawą rezerwowego Benjamina Verbicia, który przepięknie przymierzył z narożnika pola karnego.

Pewni awansu na Euro 2024 i triumfu w grupie H eliminacji Duńczycy w poniedziałek wybrali się w zasadzie na wycieczkę do Belfastu. W takim wypadku trener Kasper Hjulmand dokonał kilku korekt w składzie (na ławce posadził między innymi Joakima Maehle czy Pierre'a-Emile'a Hoejbjerga), a jego zespół poległ 0:2 po golach Isaaca Price'a oraz Diona Charlesa.

Finowie (zagrają w barażach) nie zachwycili, ale uporali się na wyjeździe z San Marino, wygrywając 2:1. Dwie bramki dla przyjezdnych w drugiej połowie meczu zdobył Pyry Soiri, zaś gospodarzy w samej końcówce rywalizacji uszczęśliwił Filippo Berardi, który skutecznie wykonał rzut karny.

2:0 - Dion Charles 81'

San Marino - Finlandia 1:2 (0:0) 0:1 - Pyry Soiri 50' 0:2 - Pyry Soiri 58' 1:2 - Filippo Berardi 90+7' (k.)