Boniek ujawnił, kto oprócz niego głosował przeciwko powrotowi Rosjan

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Mateusz Czarnecki / Na zdjęciu: Zbigniew Boniek
WP SportoweFakty / Mateusz Czarnecki / Na zdjęciu: Zbigniew Boniek
zdjęcie autora artykułu

Niedawno mieliśmy aferę, gdy UEFA na moment zgodziła się, aby reprezentacja Rosji U-17 wróciła do międzynarodowych rozgrywek. Zbigniew Boniek w "Gazecie Wyborczej" ujawnił kulisy tamtej decyzji.

W tym artykule dowiesz się o:

Wojna w Ukrainie cały czas trwa i nie widać jej końca. To jednak nie przeszkadzało władzom UEFA, aby podjąć bardzo kontrowersyjną decyzję ws. Rosji, która dopuściła się zbrojnego ataku na naszego sąsiada. Niedawno zapadła decyzja, aby przywrócić do międzynarodowych rozgrywek reprezentację U-17 kraju agresora.

Szybko zrobiła się z tego ogromna afera. Niektóre kraje zapowiedziały wprost, że z Rosją grać nie będą. Taką deklarację złożył m.in. PZPN. Wielkie oburzenie w świecie piłkarskim sprawiło, że UEFA ostatecznie wycofała swoją decyzję. Teraz kulisy ujawnił Zbigniew Boniek. Okazuje się, że wielu działaczy nie miało oporów, aby poluzować obostrzenia ws. Rosjan.

- Trzech członków komitetu wykonawczego głosowało przeciw - ja i dwóch Anglików. Ale idea upadła, protesty były zbyt silne. Zwolennicy złagodzenia sankcji w ogóle nie pomyśleli, że to logistycznie niemożliwe. Jaki kraj wpuściłby rosyjski zespół? Kto zgodziłby się z nim grać? Chyba tylko Węgrzy. Gwarantuję panu, że pomysł nie wróci - mówi Boniek w "Gazecie Wyborczej".

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: co tam się działo! Oprawa godna finału

Boniek obecnie jest członkiem Komitetu Wykonawczego w UEFA. Kiedy Rosja może liczyć na to, że otworzą się dla niej drzwi do piłkarskiego świata? Były prezes PZPN wyjaśnia, że będzie to bardzo trudne.

- Rosjanie nie mają na co liczyć, dopóki nie ustanie wymiana ognia. Wtedy zaczniemy rozmawiać, a i wtedy będzie trudno, bo trzeba ustalić, na jakich zasadach przywrócić wykluczoną federację. Z ostatnich miejsc rankingowych? Z zajmowanych przed agresją na Ukrainę? Skomplikowane sprawy - tłumaczy.

Wszystkie reprezentacje Rosji są wykluczone z międzynarodowych rozgrywek. Od wybuchu wojny grają wyłącznie mecze towarzyskie i przeważnie są to rywale z Azji i Afryki. Takie same sankcje nałożono na kluby z kraju, który rozpętał wojnę w Ukrainie.

Głośny powrót sędziego z Rosji. Uczestniczył w tym... Krychowiak >> Kuriozum. Sprawdź, co się stało z Rosją w rankingu FIFA >>

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Czy po zakończeniu wojny Rosja powinna wrócić do międzynarodowego futbolu?
Tak
Nie
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (1)
avatar
Luckyluke
7.12.2023
Zgłoś do moderacji
1
1
Odpowiedz
Jak mówił churchil...Niemców powinno się bombardować raz na rok...profilaktycznie ..to samo dotyczy rudzkich niestety...bandycki  Kraj