Rusza Puchar Azji z udziałem gwiazdy Lecha Poznań i PKO Ekstraklasy

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Abir Sultan  / Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Japonii
PAP/EPA / Abir Sultan / Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Japonii
zdjęcie autora artykułu

W piątek rusza turniej, który zelektryzuje największy kontynent świata. 24 drużyny powalczą o Puchar Azji, a w akcji zobaczymy m. in. gwiazdę Lecha Poznań, Aliego Gholizadeha.

Impreza odbędzie się w Katarze, choć pierwotnie jej organizatorem miały być Chiny. Państwo Środka zostało wybrane w 2015 roku, lecz 7 lat później AFC ogłosiła że ze względu na pandemię COVID-19, turniej zostanie przeniesiony.

W nowym otwarciu swoje kandydatury zgłosiły Australia, Indonezja, Katar oraz Korea Południowa. W październiku 2022 zapadła ostateczna decyzja o powierzeniu organizacji państwu, które niedawno gościło uczestników mundialu.

Wrócą wspomnienia z mistrzostw świata

Mecze będą się odbywać głównie na stadionach znanych z mistrzostw świata, ale dołożono też dwa obiekty w Dosze o pojemności 12 i 9 tys.

Na otwarcie zobaczymy spotkanie Kataru z Libanem - dwóch drużyn, które wystąpią w grupie A.

Faza grupowa potrwa do 25 stycznia. Po niej 8 z 24 ekip pojedzie do domu, zaś pozostałe 16 trafi do 1/8 finału. Dalej rywalizacja toczyć się już będzie systemem pucharowym - aż do finału, który zaplanowano 10 lutego.

Kto faworytem?

Najwyżej notowanym w rankingu FIFA uczestnikiem Pucharu Azji jest Japonia, która zajmuje 17. miejsce. Reprezentanci Kraju Kwitnącej Wiśni zmierzą się w grupie D z Wietnamem, Irakiem oraz Indonezją.

Do grona ścisłych faworytów należy też Iran (21. lokata w rankingu FIFA), który zobaczymy w grupie C, gdzie znalazły się ponadto Zjednoczone Emiraty Arabskie, Hongkong oraz Palestyna.

W składzie Irańczyków zobaczymy Aliego Gholizadeha. Skrzydłowy Lecha Poznań stracił sporo czasu przez kontuzję, ale już w trakcie rundy jesiennej PKO Ekstraklasy wrócił do pełni zdrowia, natomiast w kadrze ma bardzo mocną pozycję. Był z nią na mundialu w Katarze, a w sumie uzbierał w narodowych barwach 32 mecze i zdobył w nich 6 bramek.

Grupy Pucharu Azji:

grupa A: Katar, Chiny, Tadżykistan, Liban

grupa B: Australia, Uzbekistan, Syria, Indie

grupa C: Iran, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Hongkong, Palestyna

grupa D: Japonia, Indonezja, Irak, Wietnam

grupa E: Korea Południowa, Malezja, Jordania, Bahrajn

grupa F: Arabia Saudyjska, Tajlandia, Kirgistan, Oman

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: gola zapamięta do końca życia. Co tam się stało?!

Źródło artykułu: WP SportoweFakty