Półfinaliści PNA. Dramat Malijczyków. Trzy na dziewięć. Fatalna seria "jedenastek"

Puchar Narodów Afryki wchodzi w decydującą fazę. W piątek i sobotę rozgrywane były mecze ćwierćfinałowe. Do półfinałów awansowały reprezentacje Nigerii, RPA, Wybrzeża Kości Słoniowej i DR Konga.

Michał Piegza
Piłkarze Wybrzeża Kości Słoniowej po dogrywce pokonali Mali PAP/EPA / PAP/EPA/Samuel Shivambu / BackpagePix / Piłkarze Wybrzeża Kości Słoniowej po dogrywce pokonali Mali
W sobotę poznaliśmy wszystkie zespoły, które w Puchar Narodów Afryki awansowały do strefy medalowej. Najwięcej emocji towarzyszyło potyczce Mali z Wybrzeżem Kości Słoniowej.

Gospodarze imprezy awans do półfinału wywalczyli w dramatycznych okolicznościach. Do przerwy powinni prowadzić Malijczycy, ale Adama Traore zmarnował rzut karny. Strzał zawodnika Hull City Yahia Fofana zdołał odbić.

Dwie minuty przez przerwą z boiska za dwie żółte kartki wyleciał zawodnik organizatora imprezy Odilon Kossounou.

Kiedy w 71. minucie Dorgeles Nene trafił dla reprezentacji Mali, wydawało się, że w ćwierćfinale wszystko jest jasne. Zawodnicy Słoni grali do końca i na początku doliczonego czasu wyrównali. Sędzia zarządził dogrywkę. W niej wydawało się, że rozstrzygnięcia nie będzie. W drugiej minucie doliczonego czasu drugiej części dogrywki Simon Adingra zdobył gola na wagę awansu.

Mniej emocji było w batalii Nigerii z Angolą. Ademola Lookman na cztery minuty przed przerwą zdobył gola dla Super Orlów. Jak się później okazało, było to jedyne trafienie w meczu.

Więcej działo się w spotkaniu Demokratycznej Republiki Konga z Gwineą. Drużyna Kaby Diawary
otworzyła wynik meczu wykorzystując rzut karny. Rywale jeszcze przed przerwą wyrównali, a po zmianie stron zdobyli dwa kolejne gole. W walce o finał DR Konga zagra z gospodarzami turnieju.

Ostatnią drużyną, która znalazła się w półfinale została reprezentacja Republiki Południowej Afryki. W potyczce z Republiką Zielonego Przylądka gole nie padły przez 120 minut gry. W rzutach karnych, które były serią pomyłek, lepsi okazali się reprezentanci RPA, którzy zwyciężyli 2:1. Na dziewięć "jedenastek" zawodnicy obu drużyn wykorzystali zaledwie trzy.