Nerwowa noc Realu Madryt w Lidze Mistrzów

Kibice kilkakrotnie gwizdali na piłkarzy Realu Madryt. W meczu z RB Lipsk mieli oni nadspodziewane problemy. Do niespodzianki jednak nie doszło, a remis 1:1 dał Królewskim awans do ćwierćfinału Ligi Mistrzów.

Mecz Ligi Mistrzów: Real Madryt - RB Lipsk PAP/EPA / Ballesteros / Mecz Ligi Mistrzów: Real Madryt - RB Lipsk
Królewskim nie spieszyło się. Drużyna Carlo Ancelottego przystąpiła do rewanżu z zaliczką 1:0 i chciała tak jak w Lipsku zobaczyć, co przygotował przeciwnik. Real aż za spokojnie wymieniał podania i w ten sposób chciał odebrać zapał do atakowania gościom. Czas pokazał, że nie udało się tego zrobić.

RB Lipsk miał niebawem dwie szanse na gola. w 10. minucie podanie prostopadłe trafiło do Benjamina Sesko, a ten wybiegł sam na sam z Andrijem Łuninem. Napastnik gości po pierwsze przegrał pojedynek z Ukraińcem, a po drugie dał się złapać na nieznacznego spalonego. Z kolei w 16. minucie możliwość odrobienia strat miał drugi atakujący RB Lipsk. Lois Openda dostał podanie w pole karne i przestrzelił uderzeniem w kierunku dalszego narożnika.

Piłkarze z Niemiec nie wykorzystali swoich szans, a następny fragment spotkania był spokojniejszy. Real pozostawał bliżej awansu i za pomocą ataku pozycyjnego, odepchnął przeciwników od bramki Andrija Łunina. Inna sprawa, że Viniciusowi Juniorowi oraz Jude'owi Bellinghamowi nie udawało się oddawać strzałów na bramkę Petera Gulacsiego.

Wymagająca publiczność na Santiago Bernabeu zaczęła podsumowywać bierność gospodarzy gwizdami. Nieczęsto zdarzają się połowy meczów, w których Real nie stwarza sobie ani jednej sytuacji podbramkowej. Gospodarze na trybunach oczekiwali od piłkarzy czegoś więcej niż pilnowanie zaliczki. Do przerwy najlepszy dla klubu z Madrytu był bezbramkowy wynik.

Królewscy nie przyspieszyli po zmianie stron tak jak zrobili to w Lipsku. Niezmiennie piąta siła Bundesligi miała więcej do powiedzenia w ofensywie i spędzała więcej czasu na połowie przeciwnika. Real tak naprawdę zagroził gościom dopiero po godzinie. Peter Gulacsi musiał wyciągnąć się, żeby zatrzymać dwa strzały Rodrygo Goesa.

W 65. minucie Real pokazał przeciwnikom, na czym polega skuteczność. Królewskim wystarczyło kilka minut przyspieszenia do zdobycia gola na 1:0. Gospodarze wyczekali na dobry moment do przeprowadzenia szybkiego ataku, którego motorem napędowym był Jude Bellingham. Anglik zagrał podanie w pole karne do Viniciusa Juniora, a ten pokonał Petera Gulacsiego strzałem bez przyjęcia z kilkunastu metrów.

Drużyna z Lipska nie zamierzała poddać się i w 68. minucie doprowadziła do remisu 1:1 strzałem Willy'ego Orbana. Sytuacja w rewanżu wróciła do punktu wejściowego po główce kapitana gości. Wykorzystał on dośrodkowanie Davida Rauma i bierność obrońców Królewskich.

Pozostało jeszcze trochę czasu i tak jak przez prawie całe spotkanie naciskała drużyna z Lipska. Brakowało jakości na ostatnim etapie ataków. Nawet w doliczonym czasie była możliwość doprowadzenia do dogrywki, ale lob Daniego Olmo spadł na poprzeczkę Realu. Gospodarze w panice utrzymali remis 1:1 premiujący awansem.

Real Madryt - RB Lipsk 1:1 (0:0)
1:0 - Vinicius Junior 65'
1:1 - Willy Orban 68'

Pierwszy mecz: 1:0. Awans: Real Madryt

Real: Andrij Łunin - Dani Carvajal, Antonio Ruediger, Nacho Fernandez, Ferland Mendy - Federico Valverde, Aurelien Tchouameni, Toni Kroos (77' Luka Modrić), Eduardo Camavinga (46' Rodrygo Goes) - Jude Bellingham (84' Joselu) - Vinicius Junior

RB: Peter Gulacsi - Benjamin Henrichs, Castello Lukeba, Willi Orban, David Raum - Dani Olmo, Amadou Haidara (90' Kevin Kampl), Xaver Schlager (84' Christoph Baumgartner), Xavi Simons - Lois Openda (77' Yussuf Poulsen), Benjamin Sesko (84' Eljif Elmas)

Żółte kartki: Vinicius, Tchouameni, Kroos (Real) oraz Schlager, Raum, Orban (RB)

Sędzia: Davide Massa (Włochy)

Czy Real Madryt będzie najlepszy w edycji Ligi Mistrzów?