Spory kocioł w walce o podium Orlen Ekstraligi. Pięć drużyn w dwóch punktach!

Między trzecim a siódmym miejscem w tabeli są zaledwie dwa punkty różnicy. Każda strata może więc bardzo wiele kosztować. Za nami 13. kolejka Orlen Ekstraligi. Zarówno lider Pogoń Szczecin, jak i wicelider - GKS Katowice wyszedł z niej zwycięsko.

Krzysztof Sędzicki
mecz AP Orlen Gdańsk - Pogoń Szczecin Facebook / AP Orlen Gdańsk / Anna Langowska / Na zdjęciu: mecz AP Orlen Gdańsk - Pogoń Szczecin
Katowiczanki powetowały sobie ubiegłotygodniową porażkę w Sosnowcu z Czarnymi i wygrały ze Stomilankami Olsztyn 3:0. Choć w pierwszej połowie beniaminek trzymał się dzielnie, w drugiej olstyńska defensywa skapitulowała dwukrotnie przy bramkach Dżesiki Jaszek oraz pod koniec meczu, gdy do siatki trafiła Julia Włodarczyk.

Bardzo ważne zwycięstwo odniosły piłkarki Śląska, które pokonały u siebie ekipę Górnika Łęczna 3:1. Już w 48. sekundzie wynik otworzyła Kamila Czudecka. W 37. minucie podwyższyła Marcelina Buś. Gola kontaktowego i - jak się okazało - honorowego zdobyła Oliwia Rapacka na początku drugiej połowy, ale ostatnie słowo należało do WKS-u i Aleksandry Żurek.

Takie rozstrzygnięcie jeszcze bardziej spłaszczyło tabelę. Piłkarki z Łęcznej zamiast gonić czołową dwójkę, pozostały z 22 punktami na koncie, a Śląsk, który awansował na szóste miejsce w tabeli, ma 20 oczek.

Do niespodzianki doszło w Bielsku-Białej, gdzie miejscowy Rekord pokonał Pogoń Dekpol Tczew 3:0. Pierwszego gola dla beniaminka zdobyła Daria Długokęcka, a dwa kolejne - jeszcze przed przerwą - zdobyła Julia Gutowska. Tymczasem ze strefy spadkowej, przynajmniej na chwilę, wydostał się Medyk Polomarket Konin po wyjazdowym zwycięstwie 1:0 z UJ Kraków.

O krok od zatrzymania lidera  były piłkarki AP Orlenu Gdańsk. Zespół trenera Tomasza Borkowskiego przegrał na Polsat Plus Arenie Gdańsk z Pogonią Szczecin 1:2, a gola na wagę wygranej przyjezdnych zdobyła w doliczonym czasie drugiej połowy Kornelia Okoniewska. Szczecinianki prowadziły od 8. minuty i gola Emili Zdunek, a w 55. minucie wyrównała Olga Massombo.

Podział punktów nastąpił za to w Sosnowcu w starciu Czarnych Antrans z UKS-em SMS Łódź. Za każdym razem na gola Karoliny Majdy odpowiadała bramką z rzutu karnego Dżesika Jaszek. Taka sytuacja wydarzyła się dwa razy i po ostatnim gwizdku widniał remis 2:2.

W następnej serii gier kolejny z zespołów Orlen Ekstraligi zagra na dużym stadionie. W sobotę 16 marca o 15:00 na Stadionie Miejskim im. Floriana Krygiera w Szczecinie Pogoń zmierzy się ze Śląskiem Wrocław.