Popis Mbappe i PSG. Chwilowe zaćmienie nie przeszkodziło

To był koncert Kyliana Mbappe. Strzelił trzy gole, a Paris Saint-Germain wygrał na wyjeździe z Montpellier 6:2 w meczu 26. kolejki Ligue 1. Emocje były jedynie w końcówce pierwszej połowy, gdy gospodarze na chwilę doszli do głosu.

Tomasz Galiński
Kylian Mbappe PAP/EPA / Guillaume Horcajuelo / Na zdjęciu: Kylian Mbappe
Kibice Paris Saint-Germain zatęsknią za Kylianem Mbappe, bo drugiego takiego nie ma w zespole. Wiadomo już, że Francuz po sezonie odejdzie z klubu i na pewno będzie go brakować, niezależnie od tego, kto przyjdzie w jego miejsce.

W niedzielny wieczór Mbappe w zasadzie w pojedynkę ograł Montpellier. Przy pierwszym golu asystował, sam strzelił trzy, a przy tym jeden był naprawdę spektakularny. To był niewiarygodny pocisk zza pola karnego, po którym piłka wpadła w samo okienko.

Mbappe ma już 24 gole w Ligue 1 w sezonie 2023/24 i pewnie zmierza po koronę króla strzelców. A PSG po tej wygranej umocniło się na pierwszym miejscu w tabeli i raczej tylko kataklizm sprawi, że nie będzie kolejnego tytułu mistrza Francji.

PSG bardzo szybko osiągnęło przewagę i potrafiło ją udokumentować. Inna sprawa, że strzelało gole w bardzo prosty sposób. Najpierw Vitinha strzelił precyzyjnie zza pola karnego, korzystając z niezwykłej gościnności Montpellier. Żaden z rywali nawet nie próbował mu uprzykrzyć życia. Druga bramka? To błyskawicznie wyprowadzona kontra po rzucie rożnym dla Montpellier. W kilka sekund akcja przeniosła się pod drugie pole karne i Mbappe z ostrego kąta trafił na 0:2.

I wtedy mało kto pewnie by przypuszczał, że cokolwiek może się jeszcze wydarzyć.

Jednak po paru minutach Montpellier się otrząsnęło. Najpierw gola z pięciu metrów strzelił Arnaud Nordin, później Wahbi Khazri nie wykorzystał stuprocentowej szansy, uderzył za lekko i Danilo wybił piłkę z linii bramkowej. Na przerwę oba zespoły schodziły jednak z remisem, bo Gianluigi Donnarumma faulował Tanguya Coulibaly w polu karnym. I choć on sam się z tym nie zgadzał, to sędzia nie miał wątpliwości. Teji Savanier trafił w samo okienko i nie pozostawił złudzeń.

Nie wiemy, co trener Luis Enrique powiedział w przerwie swoim zawodnikom, ale na drugą połowę wyszedł nieprawdopodobnie naładowany zespół PSG. I zmiótł przeciwnika z powierzchni ziemi. Mbappe zaczął od fantastycznego strzału z dystansu, później poprawił w podobnym stylu Kang-in Lee, a po dziesięciu minutach Mbappe skompletował hat-tricka po szybko wykonanym rzucie wolnym przez Vitinhę. I na tym emocje się zakończyły. Do końca byliśmy świadkami pełnej kontroli ze strony paryżan, a w końcówce udało się jeszcze podwyższyć wynik za sprawą rezerwowego Nuno Mendesa.

Montpellier HSC - Paris Saint-Germain 2:6 (2:2)
0:1 Vitinha 14'
0:2 Kylian Mbappe 22'
1:2 Arnaud Nordin 30'
2:2 Teji Savanier (k.) 45+2'
2:3 Kylian Mbappe 50'
2:4 Kang-in Lee 53'
2:5 Kylian Mbappe 63'
2:6 Nuno Mendes 89'

Montpellier: Dimitry Bertaud - Enzo Tchato, Becir Omeragić, Kiki Kouyate, Lucas Mincarelli (70' Falaye Sacko) - Arnaud Nordin (60' Khalil Fayad), Jordan Ferri, Leo Leroy, Teji Savanier (90' Christopher Jullien), Tanguy Coulibaly (59' Akor Adams) - Wahbi Khazri (59' Mousa Tamari).

PSG: Gianluigi Donnarumma - Achraf Hakimi, Danilo, Lucas Hernandez, Lucas Beraldo (69' Nordi Mukiele) - Manuel Ugarte, Kang-in Lee (70' Senny Mayulu), Vitinha - Bradley Barcola (62' Warren Zaire-Emery), Randal Kolo Muani (62' Goncalo Ramos), Kylian Mbappe.

Żółte kartki: Lucas Beraldo, Donnarumma, Nuno Mendes (PSG).