Spójrz na orzełka na koszulce. Ekspert mówi, że to duży błąd

Getty Images / Huw Fairclough / Na zdjęciu: Karol Świderski
Getty Images / Huw Fairclough / Na zdjęciu: Karol Świderski

Przy projekcie nowych koszulek posłużono się Wikipedią, a nie załącznikiem z ustawy? Błąd wytknął w rozmowie z "Rzeczpospolitą" ekspert od heraldyki Aleksander Bąk.

W tym artykule dowiesz się o:

Przed półfinałowym meczem baraży do Euro 2024 z Estonią PZPN zaprezentował nowe koszulki reprezentacji Polski. Kibicom spodobało się umiejscowienie i wyeksponowanie polskiego herbu.

Z projektu dumny był także Polski Związek Piłki Nożnej. "Centralnie umieszczone godło, powiększone w stosunku do poprzednich strojów, wyraża naszą tożsamość i pozwala poczuć siłę wspólnoty" - mogliśmy przeczytać.

Według Aleksandra Bąka, który jest projektantem graficznym i ekspertem od heraldyki, godło ma być jednak nieprawidłowe. Według niego, osoba projektująca koszulki kadry nie posłużyła się załącznikiem z ustawy, tylko pobrała darmową grafikę ze strony Wikipedia.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: co za gol! Gdzie był w ogóle bramkarz?

"Podstawową różnicą między ustawowym wzorem orła a wzorem wikipedyjnym jest sposób rysowania jego przedstawienia. Sylwetka orła z załącznika do ustawy jest wymodelowana światłocieniem, a we wzorze wikipedyjnym jest płaska - poza gradientem wprowadzonym w przepasce" - wyjaśnił ekspert na prośbę "Rzeczpospolitej".

Redakcja poprosiła także o komentarz PZPN. "Jako największy związek sportowy w Polsce z szacunkiem podchodzimy do kwestii związanych z właściwym wykorzystaniem symboli narodowych. Właśnie dlatego w tym zakresie współpracujemy z uznanymi na całym świecie markami, które przy opracowaniu poszczególnych projektów korzystają wyłącznie ze wzorów udostępnionych na oficjalnych stronach najwyższych urzędów państwowych" - przekazał związek.

W wyjaśnieniach możemy również przeczytać, że "firma Nike opracowała wzór Orła Białego na potrzeby wykorzystania na koszulkach na podstawie pliku graficznego zamieszczonego na oficjalnej stronie prezydenta RP".

Aleksander Bąk na swoim blogu "Jaki Znak Twój?" podkreślił, że wzór wikipedyjny jest uderzająco podobny do tego ustawowego i od lat udostępnia go także... oficjalna strona prezydenta.

"Jakakolwiek jednak intencja stała za ową decyzją, w moim przekonaniu obecne na strojach reprezentacji Polski GODŁO ZA FRIKO, jest niezgodne z wytycznymi ustawy o sporcie oraz ustawy o godle, w zakresie umieszczania godła Rzeczypospolitej Polskie. Nie jest bowiem wzorem ustanowionym przez prawo. Dura lex sed lex" - podsumowuje Bąk.

Czytaj także:
Schodził z boiska. Wymowne, jak "pożegnali" go kibice z Polski
Walia - Polska: tak padł gol. Czy sędzia słusznie go anulował? 

Komentarze (8)
avatar
kargól
27.03.2024
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
ekspert się nagadał i 30 000 PLN przytulił, taka sytuacja 
avatar
wacek-nick tak poważny jak i strona
27.03.2024
Zgłoś do moderacji
1
1
Odpowiedz
nie no brak słów , znów się wszyscy obsrali przez jakieś mini sukcesiki w kopaniu w gałę. brak słów , nie ma już ważniejszych tematów na głównej tylko chrzaniona piłka !!! już mi się ulało 
avatar
Nicki Ej
27.03.2024
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Tak p. Bąk. Duralex. To ulubiony flakon z tego jakże szlachetnego "szkła". 
avatar
ggdd
27.03.2024
Zgłoś do moderacji
1
2
Odpowiedz
A co, pismaczko Boluk, świadczy o "eksperckości" Bąka? To, że prowadzi bloga? 
avatar
Zeitgeist
27.03.2024
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz